Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Na sever Severozápadní linkou

23. května 2007 v 19:01 |  Filmy
Rok výroby: 1959
Režie: Alfred Hitchcock
Hrají: Cary Grant, Eva Marie-Saint, James Mason, Jessie Royce Landis
Roger Thornhill je zaměstnanec reklamní agentury. Je dvakrát rozvedený, má sekretářku, která za něj posílá dárky milenkám a jednou, když si jde při večeři se spolupracovníky zatelefonovat, je unesen. Únosci se domnívají, že je George Kaplan, tajný agent. Roger se je vytrvale snaží přesvědčit, že jde o omyl, tak jej opijí a posadí do auta, doufajíce, že se cestou zabije. Roger se ale dostane na policii, jenže ta mu nevěří. Hledá Kaplana v hotelu, kde by měl být ubytován a pak uniká před policií i dalším agentem Vandammem vlakem do Chicaga. Ve vlaku potká Evu Kendell, která mu chvíli pomáhá a chvíli ne. Po té, co přežije útok práškovacím letadlem, příběh vrcholí na Mount Rushmore, na hlavách čtyř amerických prezidentů.
Na sever severozápadní linkou je klasický špionážní thriller s prvky černého humoru a je určitě velkou inspirací pro první filmy s Jamesem Bondem (Cary Grant by mohl Jamese Bonda hrát) a přináší dvě hodiny příjemně napínavé zábavy.
Je potřeba film sledovat s určitým nadhledem, jen tak se totiž dá přenést přes několik scén, točených na zadní projekci, které působí hodně zastarale, zvláště ve scéně v lese si toho musí všimnout každý.
Kromě již zmíněné úrovně triků (která je bídná), hraje prim kamera, krásně barevná a Hitchcockovsky stylová, a pak také herecké výkony. Cary Grant cedí suché hlášky jednu za druhou a James Mason jako Vandamme vypadá jako padouch už od pohledu. Je radost se na všechny ty skvělé herce dívat.
Tento film rozhodně nepatří k Hitchovým nejlepším, ale jako jeden ze zástupců špionážního thrilleru starého střihu stojí za vidění.
Proč jsem zařadil tento film na blog: Protože bez něj bychom neměli styl dobrodružství Jamese Bonda a to by byla škoda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama