Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Zuřící býk

30. května 2007 v 18:08 |  Filmy
Rok výroby: 1980
Režie: Martin Scorsese
Hrají: Robert de Niro, Joe Pesci, Cathy Moriarty, Frank Vincent, Theresa Saldana
Film Martina Scorseseho z roku 1980 je černobílou biografií boxerského šampióna ve střední váze Jakea LaMotty a popisuje období mezi lety 1944, kdy se začal prosazovat jako boxer a 1964, kdy pracoval jako bavič v nočním podniku. Celé toto období je naplněno vítězstvími i pády, problémy s manželkou, kterou tvrdě pronásleduje i za nejmenší podezření, že je mu nevěrná, i s bratrem, který na začátku funguje jako jeho manažer. Na konci padesátých let skončí dokonce ve vězení, protože prý seznámil s nějakým starším mužem čtrnáctiletou dívku, která se vydával za jedenadvacítku.
Tolik děj filmu. Hlavní roli Jakea LaMotty ztvárnil režisérův oblíbenec Robert DeNiro. A ztvárnil ho skutečně jako nezkrotného zuřícího býka, který je přesným opakem postavy Vita Corleona, kterou ztvárnil ve filmu Kmotr II. Ale LaMotta zase v mnohém připomíná vedlejší postavy Coppolova filmu. Při LaMottových záchvatech vzteku se berou na mysl postavy horkokrevných Italů Carla Rizzi a Sonnyho Corleona. Je to občas docela drsné, sledovat ho, jak si se svou manželkou pohrává skoro jako se soupeřem v ringu.
Důležitou stránkou filmu je kamera. Celý film je důsledně přizpůsoben tomu, že je natočen černobíle (až na jednu krátkou sekvenci z Jakeova domácího videa). Všichni herci mají na sobě velmi kontrastní oblečení (bílá košile - černé kalhoty, černé šaty-blond vlasy).a na plátně to působí velmi zajímavě. Je zajímavé, že se většina filmu odehrává v interiérech. Nejdelším záběrem odehrávající se venku je asi tak minutová jízda kamery sledující rozhovor LaMottova bratra Joyeho s jakýmsi gangsterským sponzorem. Jinak se vše děje v bytech, nočních klubech, upocených tělocvičnách a sportovních halách.
Scény z ringu mají být kořením každého filmu o boxu. To jsou určitě i v tomto případě. Mají dynamiku a nezdržují se nějakým dlouhým natáčením celých zápasů. Scorsese vždycky neomylně vyhmátne jen ty nejdůležitější momenty a před každým začátkem nás titulkem informuje, kdo proti komu bojuje, v kterém roce a v kterém městě. Neobešlo se to bez násilí. Zvláště v posledním LaMottově zápase stříká krev poměrně hodně. Ale rozhodně to není postaveno na tomto. Středem příběhu je člověk, který rozhodně není bez chyb, ale snaží se, co to jde, aby ho okolí přijalo, tak jak je a přestalo se na něj projednou dívat jinak než na titulního Zuřícího býka. Nejpatrnější je to asi ve scéně, kdy je LaMotta ve vězení.
Takže, pokud nemáte bytostný odpor proti boxu, nezbývá, než vám toto zručně natočené strhující drama jen doporučit.
Proč je tady? Jedno z nejlepších sportovních dramat vůbec. Proč by tady nemělo být?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama