Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Schindlerův seznam

9. června 2007 v 8:42 |  Filmy
Rok výroby: 1993
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Finnes...
Drama Stevena Spielberga, odehrávající se za druhé světové války, vypráví příběh německého továrníka Oskara Schindlera (Neeson), který ve své továrně zachrání životy osmi stovkách polských Židů, které by jinak čekala jistá smrt. Na počátku se potýká s jistými problémy, které ale spolu se svým židovským účetním Izákem Sternem nakonec vyřeší a výroba smaltovaného nádobí se může rozjet. Schindler zpočátku hledí jen na svůj prospěch, ale po tom co přijde rozkaz k vyklizení krakovského ghetta, pomalu mu dochází, že má možnost zachránit jeden národ. Napíše tedy seznam, který se pro toho, kdo je na něm, stane vstupenkou do dalšího života. Své dělníky přestěhuje do Brněnce v Československu a začne vyrábět náboje do děl. a tak je zachrání.
Příběh není smyšlený a pro Spielberga byl osobní záležitostí a dlouhá léta s k jeho natočení odhodlával. Nakonec vzniklo tří a půl hodinové černobílé dílo, které režisérovi vyneslo jeho prvního Oscara za režii plus dalších šest Oscarů (za nejlepší film, výpravu, adaptovaný scénář, kameru, hudbu a výpravu).
Tento film svojí podstatou a vyprávěnou událostí musí zasáhnout snad každého. Scény jako likvidace Ghetta, příjezd do Osvětimi či konec války a odjezd Schindlera) musejí zasáhnout snad každého jen trochu citlivého člověka. U tohoto snímku přestane vtipkovat každý vtipálek, a nikdy nebude vtipkovat na toto téma.
Spielberg se spolu s kameramanem Januszem Kaminskim pokusil navodit dojem, že film nejen vypráví o čtyřicátých letech, ale i v té době vznikl. Ano, působí tak. Skoro po celou dobu. Ale výsledný dojem reálnosti trošičku kazí závěrečná scéna s žijícími Židy, kteří byli ztvárněni ve filmu. No a pak taky kamera. Je příliš dokonalá. Dalo by se to snad odůvodnit tím, že jde o dokument složený z původních záběrů a doplněný o nově natočený materiál a dramatizace situací. Tomuto názoru i odpovídají i faktografické titulky, které se čas od času objevují, a doplňují to, co by se složitě vysvětlovalo filmovými prostředky.
Zmínil jsem též kameru. Je opravdu úžasná. Díky kontrastu černé a bílé, je všechno dokonale zaostřené a působí velmi plasticky. Film je též plný úžasně komponovaných záběrů, kde má všechno svůj smysl.
Většinu hrůz, které se té době děly Spielberg zobrazuje s pietou a v náznacích, které jsou ale více než výmluvné a pochopitelné (záběr na kouřící komín v Osvětimi a pak na lidi sestupující do podzemí baráku, ze kterého komín vede). Díky Spielbergově stylu je film (s velmi silným zážitkem) přežitelný i pro citlivé povahy a nebýt toho, nestal by se film vůbec tak úspěšným.
Je to film sice poněkud dlouhý a s pomalým tempem vyprávění, ale určitě stojí za to, tento silný zážitek absolvovat. Přinutí vás to se zamyslet nad věcmi, které se staly a doufejme, že už nikdy nebudou opakovat. Tento film by se měl povinně promítat jako léčba šokem žákům pátých tříd (kolem desátého roku). To by pak po světě chodilo čím dál tím méně idiotů s holou hlavou.
Proč je tady: Protože se Schindlerovým seznamem podařilo Spielbergovi natočit nejlepší film o holocaustu, který je mnohem silnější, než všechny dokumenty s původními záběry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama