Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Sedm samurajů

21. června 2007 v 21:23 |  Filmy
Rok výroby: 1954
Režie: Akira Kurosawa
Hrají: Toshiro Mifune, Takashi Shimura, Yoshio Inaba, Seiji Miyaguchi
Klasika akčního filmu starého typu je více jak tříhodinovou exkurzí do jedné zapadlé horské vesničky, která ve feudálním Japonsku šestnáctého století již odmítá trpět pod nájezdy loupeživých "lapků" (jiné označení se v českých titulcích neobjeví) a tak si najmou skupinu sedmi samurajů, aby je ochránili. Film by se dal rozdělit přibližně na třetiny. V první z nich vesničané hledají ochotného samuraje, který by jen za jídlo šel chránit jejich vesnici a posléze už sám ochotný bojovník začne přibírat k sobě i další. Nakonec se jich do vesnice vydá šest, sedmým samurajem z názvu je Kacuširo, který si vlastně na samuraje jen hraje. Svým "šíleným" hereckým projevem ho obdařil Toshiro Mifune. Ve druhé třetině se plánuje nad mapou a školí se vesničané na vojáky. No a v poslední třetině se konečně začne bojovat. Bojuje se tři dny, až nakonec zůstanou jen tři samurajové, kteří vlastně bez známky vděku od vesničanů, odcházejí.
Film má několik významných problémů. Tím nejpodstatnějším je, že je neúnosně dlouhý. Tři a půl hodiny, to je opravdu moc. Dalším problém je, že jde o film z Japonska skrznaskrz prodchnutý japonskou mentalitou a některé scény a humor připadají poněkud zvláštní.
Ale budiž, klady v tomto případě převažují. Přes svou délku je film napínavý (až na prostřední část, kterou by chtělo razantně prostříhat) a děj má docela spád, je stylově natočený (ruka mistra se nezapře) a člověk si udělá poměrně realistický obrázek o tom, kdo to byli vlastně samurajové.
Součástí každého akčního filmu jsou akční scény, kterých se v tomto případě dočkáme až ve druhé polovině filmu. Jasně se zde ukazuje, že je lze natočit bez chlístanců krve a jsou stejně působivé.
Tento film nemusí zaujmout každého, ale rozhodně se mu nedá upřít, že inspiroval mnoho dalších tvůrců, mimo jiné i Johna Sturgese, který natočil remake Sedm statečných, který Samuraje kopíruje ve všem možném a daří se mu zbavit zejména neduhu neúnosné délky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | 21. června 2007 v 21:27 | Reagovat

Ahoj,prosím budeš pro mně hlasovat na blogu: http://moniiikaaa.sblog.cz/souteze . A tam je soutěž kdo má nejhezčí blog. Tak prosím hlasuj pro mně : http://veriesblog.blog.cz/ . A máš hezký pozadí na blogu.

2 Ray1024 Ray1024 | 2. prosince 2008 v 19:37 | Reagovat

Vypadá to na kvalitní kousek... je pravda že na Japonský styl filmů je třeba si zvyknout... a hlavně mít trpělivost, nicméně si myslím že se vyplatí ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama