Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Quentin Tarantino

10. července 2007 v 13:51 |  Osobnosti
Známý režisér Quentin Tarantino se narodil v roce 1963 v Knoxville v Tennesee své tehdy šestnáctileté matce Connie McHughové jako výsledek jejího vztahu s italským muzikantem Tonym Tarantinem. Jeho matka ho díky svému věku brala spíše jako mladšího bratra a celé jeho dětství a mládí s ním seděla před televizí nebo ho brávala do kina. A mladý Quentin hltal úplně všechno a v té době se pravděpodobně začal psát jeho budoucí život a později všem bylo jasné že jednou skončí u filmu. a šel na to zodpovědně.
Navštěvoval hereckou školu v Los Angeles a při studiu si přivydělával jako vyhazovač v pornokině. Po ukončení studia si našel práci ve videopůjčovně a tam se Tarantino ocitl v ráji. Půjčování filmů zákazníkům zabíralo v jeho denní práci většinou menší procento času. To větší procento si filmy půjčoval sám a ve videopůjčovně si je pouštěl. A stejně jako předtím s matkou v kině, i tady hltal všechno. Od italských westernů, přes americkou béčkovou produkci sedmdesátých let, japonskou kinematografii, Novou vlnu francouzského filmu a končil u čínských bojových filmů A přitom pečlivě každý z filmů studoval. Zkoumal kompozici záběrů, svícení, vedení dialogu, všechno. A postupně se odhodlal k napsání několika scénářů. Dokonce s přáteli natočil svůj první film Narozeniny mého nejlepšího přítele a pak se nabízel coby herec.
Ač scénáře chrlil rychlostí hodnou kulometu, studia si práce filmového samouka jen přehazovala. Nakonec se slitovala nad dvěma scénáři: Pravdivou romací (režírované Tonym Scottem), jejíž natočení se Tarantinovi poměrně zamlouvalo. Druhý film, Takoví normální zabijáci, natočil Oliver Stone, ale předtím film od základů přepsal. "Kdyby mi ten scénář alespoň ukradl" povzdechl si jednou na Stoneův účet.
V roce 1992 se poprvé na filmovém plátně objevilo jméno Quentin Tarantino v kolonce režie. A diváky uhranula gagsterka s černým humorem Gauneři. Hvězdnému obsazeni (Michael Madsen, Tim Roth, Steve Buscemi), zdařile sekundovala skvělá hudba a Tarantinův vyprávěcí styl, kterému něco jako chronologie nic neříkala.
Jeho další film zrodil kult. V roce 1994 přišlo Pulp Fiction, další hvězdy, přehozená chronologie a zásoba kultovních hlášek a dialogů. A nakonec hlavní cena na festivalu v Cannes.
Jackie Brown mnohé Tarantinofily zklamat. Veskrze pomalý a nenásilný film s Pam Griegovou v hlavní roli a téměř bez hlášek. Pro fanoušky velké zklamání a námět na otázku "Co se to s tím Quentienm děje?". Na druhou stranu se ukázalo, že Tarantinovy úspěchy nejsou náhoda a v tomhle mladíkovi dříme i velký talent pro práci s herci.
O šest let později přišel první díl filmu Kill Bill s Umou Thurman v hlavní roli, natočený jako pocta čínským kung-fu filmům. Když pak přišla druhá polovina, tentokrát spíše pocta Sergiemu Leonemu byl režisérův triumf opět velkolepý. Nebylo to tak dobré jako Pulp Fiction, ale bylo to víc pro filmové fajnšmekry, kterým je i sám režisér. Letos dokonce uspořádal festival, na kterám pouští filmy ze své obsáhlé sbírky.
Posledním filmem, který natočil je Death Proof, polovina zajímavého počinu Grindhouse, který natočil se svým "Filmovým bráchou" Robertem Rodriguezem. Ten zas pro změnu dává hold béčkové produkci sedmdesátých a osmdesátých let,.
Filmografie: Gauneři (Reservoir Dogs, 1992), Pulp Fiction - Historky z podsvětí (Pulp Fiction, 1994), Jackie Brown (1997), Kill Bill (2003, 2004), Sin City - Město hříchu (Sin City, pouze podíl na režii, 2005) Grindhouse: Death Proof (2007)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je podle vás Quntin Tarantino...

Nebezpečný šílenec 0% (0)
Skvělý režisér 100% (12)
Nevím, neznám ho 0% (0)

Komentáře

1 s(u)perman s(u)perman | 19. září 2007 v 14:40 | Reagovat

Jackie Brown je skvělý film, přece nemohl po Pulp Fiction pokračovat se stejným stylem!! To byl musel bejt padlej na hlavu.

2 s(u)perman s(u)perman | 19. září 2007 v 14:42 | Reagovat

a pochybuju, že se QT narodil v roce 1936:-DDDD

3 skotlentiada skotlentiada | 3. července 2008 v 19:49 | Reagovat

Jé to můj nej režisér stejné jako Tim Burton prostě hvězdy.

4 Jake Jake | 20. října 2008 v 7:42 | Reagovat

Jen blázen může napsat, že Jackie Brown bylo velký zklamání. To musí jeden člověk točit pořád ten samej film? Neni to Pulp Fiction, nejsou to gauneri, je to Jackie Brown,tak se na to musí koukat a člověk pak příjde nato jak je ten film dokonalej ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama