Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Zemřel Michelangelo Antonini

31. července 2007 v 15:48 |  Osobnosti
Zemřel italský filmový režisér a představitel neorealismu
MICHELANGELO ANTONIONI
Antonioni se narodil 29. září 1912 ve Ferraře. Poprvé se k filmovému umění dostal v době svých studií na univerzitě v Boloně, kde do časopisu Cinema psal filmové recenze a kritiky. Později navštěvoval přednášky na filmové škole Centro Sperimentale.
Ve 40. letech se poprvé uchytil u filmu nejprve jako scénárista a pomocný režisér. V té době se v Itálii zrodil neorealismus, což se promítalo i do Antoniniovy krátkometrážně-dokumentární tvorby.
Od neorealismu se odklonil v 50. letech filmem Příběh milostné aféry. Už v té době se začaly projevovat hlavní rysy jeho tvorby, kdy klade důraz na psychologickou stránku postav, zatímco sociální zatlačoval do pozadí.
Průlom zažil v šesdsátých letech, kdy se svým mistrovským dílem L'Aventura dostal do širšího mezinárodního povědomí. Zajímavostí může být, že kritika na festivalu v Cannes film označila jako pomalý a ne úplně dobrý.. Kritici však film přijali dobře a později režisér natočil ještě další dvě pokračování.
Červená pustina ukázala revoluční použití barev ve filmu. Po tomto filmu se rozhodl natáčet další filmy v zahraničí. Již jeho první zahraniční film znamenal průlom. V Británii natočená Zvětšenina se stala jedním z nejlepších a nejnezapomenutelnějších filmů druhé poloviny 60. let. Poté natáčel filmy v Americe, Africe a vracel se i zpět do Anglie. Jeho posledním filmem je součást povídkového filmu Eros, kterou režíroval v 92 letech.
Zemřel v pondělí, 30. července 2007 v Římě.
Výběr z filmografie: Kronika jedné lásky (1950), Výkřik (1957), Dobrodružství (1960), Noc (1961), Zatmění (1962), Červená pustina (1964), Zvětšenina (1966), Zabriskie Point (1970), Povolání: Reportér (1975), Za mraky (1995), Eros (2004)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kufwpvi kufwpvi | E-mail | Web | 25. května 2009 v 17:57 | Reagovat

g05MgP  <a href="http://cnjxgdnwzfzr.com/">cnjxgdnwzfzr</a>, [url=http://exygvbcrqqqy.com/]exygvbcrqqqy[/url], [link=http://xzahwpltepia.com/]xzahwpltepia[/link], http://nzvifonlknrq.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama