Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Srpen 2007

Butch Cassidy and Sundance Kid

25. srpna 2007 v 8:42 Filmy
Rok výroby: 1969
Režie: George Roy Hill
Hrají: Paul Newman, Robert Redford, Katherine Ross
O tomto filmu se vždycky říká, že je to jeden z nejlepších westernů, jaké kdy byly natočeny. No nevím. Je to klasika žánru a vlastně poslední, i když ne úplně tradiční western klasického stylu.
Co se týče se děje, známí desperáti Butch Cassidy (Paul Newman) a Sundance Kid (Robert Redford) se po nazdařeném pokusu o přepadení vlaku snaží odklidit někam do bezpečí. Když se to nepovede u Kidovy přítelkyně, jsou nuceni utéct přes celou Ameriku až do Bolívie. Ale ani tam spravedlnosti neutečou.
Film v mnohém připomíná Oscarovou klasiku Útěk v řetězech. Stejně jako zmíněný film je celý vlastně honičkou dvou mužů na špatné straně zákona před najatou bandou jakýchsi placených lovců lidí. A z toho vyplývá, že místy je film poněkud stereotypní.
Nejlepšími scénami jsou dvě přepadení vlaku (obě navýsost vtipné) a pak scéna se zajížděním nového kola podbarvená známým hitem Raindrops Keep Fallin' On My Head.
Zajímavým dojmem působí ztvárnění cesty ústředního trojlístku do New Yorku, kde se zastaví na svém útěku do Bolívie. Tato scéna je ztvárněna jen pomocí černobílých fotografií, jak dobových tak s herci. Ale i tato scéna působí trošku jako nastavovaná kaše, protože když už to vypadá, že skončí, tak se znovu rozjede v plné síle.
Pokud jde o herecké výkony jsou velmi dobré. Nejlepší je samozřejmě Butch Cassidy Paula Newmana, ale ani Redfordův málomluvný Sundance Kid není k zahození.
Takže, jaký je konečný verdikt? Dobrý film se čtyřmi Oscary, který je ale trošku protahovaný a z průměru do mírného nadprůměru jej zvedají herecké výkony, jedna pěkná písnička a pár velmi zajímavých a předtím neviděných scén.

Million Dollar Baby

11. srpna 2007 v 15:36 Filmy
Rok výroby: 2004
Režie: Clint Eastwood
Hrají: Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman
Film, který vybral nejdůležitější Oscary fenomenálnímu Letci Martina Scorseseho začíná ve stylu obyčejného "popelkoidního" příběhu o jedenatřicetileté servírce Maggie, která se snaží přesvědčit boxerského trenéra Frankieho, aby je trénoval. Ten ji odmítá, ale nakonec ji začne trénovat a vede ji od jednoho vítězství ke druhému. A člověku se čím dál tím vkrádá do podvědomí myšlenka: Za co to, proboha má ty Oscary? Normální sportovní drama, takových tu bylo, ale nikdy nedostaly Oscary za Režii, Nejlepší film, Herečku v hlavní roli a Herce ve vedlejší.
Jenže v druhé polovině se náhlým zvratem vše změní. Sportovní kariéra je najednou utnuta ve chvíli, kdy je Maggie po úrazu od krku dolů paralyzována. V té chvíli se film změní ze sportovního na psychologické drama a vy už přestáváte pochybovat o vítězi souboje Letec v. Million Dollar Baby. Ten je totiž jasný.
Film je zajímavý proměnou, kterou prochází. Z úsměvného až komického filmu (pošťuchování mezi Maggie a Frankiem, komické figurky v tělocvičně) až do temného a depresivního filmu (finální Frankieho rozhodnutí).
Je opravdu radost se na tenhle "malý film" dívat. A to ne kvůli kameře a stylu jakým je natočen. Je to hlavně kvůli hercům, kteří jsou naprosto dokonalí, přirození a skvěle obsazení. Maggie Hilary Swank je snaživá a rozhodně vypadá na to, že by někomu dokázala jednu natáhnout, Frankie Dunn Clinta Eastwooda si zachovává svoji obvyklou kamennou tvář, moc toho nenamluví, ale co řekne sedí a nedá se na něj přestat dívat. Posledním z hlavního trojlístku je Morgan Freeman jako vysloužilý boxer bydlící u Farnkieho v tělocvičně. Nemá na ponožky, ale HBO si platí, aby mohl sledovat Maggie v ringu.
Takže pokud máte rádi silné příběhy (i ty se smutným koncem) a nenecháte se odradit první polovinou muhu Million Dollar Baby jen doporučit. To je film, na který se nedá zapomenout.