Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Charlie Chaplin

16. září 2007 v 12:21 |  Osobnosti
Charles Scencer Chaplin se narodil v Londýně, 16. dubna 1889. Už ve svých pěti letech poprvé vstoupil do světel londýnských music hallů. Bylo to jeho přirozené prostředí, prtože jeho rodiče patřili ke kočovným společnostem celý život. Poměrně záhy se jeho rodiče rozvedli, otec - alkoholik, se upíjí k smrti, matka je umístěna do psychiatrické léčebny. Spolu se svým bratrem Sydneyem nakonec zakotvili v souboru anglického impresária Freda Karna, který jim utvořil novou rodinu. S tímto souborem i dvakrát vycestoval do Ameriky.
Při jeho prvním působení v USA si jej všiml producent němých filmových komedí, ze kterých se právě v této době začaly stávat typické grotesky, Mack Sennet. a při jeho druhém působení jej angažoval. Zpočátku Chaplin nestačil zběsilému tempu Sennetových komedí, postavených zásadně na honičkách. A nebýt Mabel Normandové, postava Tuláka by nejspíš nikdy nevznikla. A jen díky ní byl Chaplin přijat jako stály člen Sennetovy firmy Keystone.
Poprvé se před kamerou ocitl na konci prosince roku 1913 ve filmu Chaplin si vydělává na živobytí. Zde jsou ještě vidět jeho rozpaky a neskušenost v hraní před filmovou kamerou. V jeho dalším filmu, Kid Auto Races at Venice se poprvé Chaplin ukázal v kostýmu, který se stal pro jeho postavu Tuláka tak typický. Buřinka, pytlovité kalhoty, trochu malý kabátek a obří boty. Přidal též knírek (chtěl zakrýt svůj mladický vzhled) a hůlku, aby dodal postavě ležérní eleganci. A pak už šla Chaplinova hvězda stále vzhůru. V roce 1917 byl nejlépe placeným hercem ve světě. Už o dva roky dříve přešel ke společnosti Essanay, která mu nabídla podstatně lepší podmínky.
Postupně se spíše přikláněl ke komedím spíše pomalého tempa s filozofickým a později politickým obsahem. Z té doby pochází první Chaplinův dlouhometrážní film, padesátiminutový The Kid, kde spolu se svým dětským spoluhráčem vytvořil vůbec první nesourodou dvojici na filmovém plátně.
Chaplinovým prvním zvukovým filmem byl Diktátor, parodující Hitlera, Mussoliniho a vůbec politický systém diktatury.
Po celý svůj Chaplin točil filmy komediální, veselé, ale i filmy, ve kterých bylo ukryté poselství, které nebylo ani tak veselé, jak se tvářilo navenek. V roce 1972 mu byl udělen Oscar za "nesmírný vliv, který měl na přeměnu filmu v uměleckou formu tohoto století". "Malý Tulák Charlie" umírá u Ženevského jezera 26. prosince 1977.
Na webové stránce http://www.archive.org/details/feature_films, najdete mnoho Chaplinových grotesek ke stažení legálně a naprosto zdrama. Ale nezůstává to jen grotesek, je tu i zmíněný film The Kid a Zlaté opojení, ale pouze v pozdější, dodatečně ozvučené verzi.
Výběr z filmografie: Dobrý voják Chaplin (1918), Moderní doba (1936), Zlaté opojení, (---) Král v New Yorku (1957) a desítka dalších krátkometrážních grotesek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 win21 win21 | 24. září 2007 v 9:39 | Reagovat

Seš dobrej, nezničitelnej Mr. Soolen.

2 Frank Frank | E-mail | Web | 6. března 2012 v 14:15 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama