Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Krvavý trůn

3. září 2007 v 13:44 |  Filmy
Rok výroby: 1957
Režie: Akira Kurosawa
Hrají: Toshiro Mifune, Isuzu Yamada, Takashi Shimura, Akira Kubo, Yoichi Tachikawa, Minoru Chiaki, Takamaru Sasaki
Slavné Shakespearovo drama Macbeth přenesl režisér Akira Kurosawa do středověkého Japonska. Při návratu z boje pánové Washizu a Miki zabloudí ve zdánlivě neproniknutelném Pavučinovém lese. V bambusové chatrči obklopené lidskými lebkami a kostmi potkávají zlého duchu, který na sebe vzal podobu jakési stařenky, ale mluvící neobvykle hlubokým, téměř mužským hlasem. Ten jim prozradí záhadné proroctví jejich budoucnosti. Oba dva je čeká vysoké zvýšení jejich životní úrovně a poměrů. Zpočátku nevěří, ale věštba se začne do puntíku naplňovat. Jenže díky manželce pana Washizua, která chce celý proces urychlit se začínají hromadit mrtví. Tak začíná drama o touze po moci, svědomí (Washizuovy vidiny zabitého hradního pána), zradě (vražda Mikiho) a nevyhnutelnosti trestu (Washizu umírá v dešti šípů vlastních vojáků).
Film je natočen černobíle v minimalistických imteriérech (doslova - kromě postav často v místnosti nic není). Zato velkolepé stavby hradů a tajemný Pavučinový les jsou k pokoukání. Ale jednoduchost a prázdnota interiéru je vyvažována emocionální a dějovou naplněností snímku.
Herecké výkony jsou pro nás trochu exotické. Na "šílený" herecký projev je si potřeba zvyknout, ale je tím dobře ztvárněno jeho postupně narůstající šílenství. Jinou ukázkou šílenství je Isuzu Yamada jako Washizuova žena. Bez jedíného mrknutí oka či záchvěvu v tváři našeptává svému muži ty nejodpornější činy. Nakonec ji vlastní svědomí dožene, kdy si se stejným netečným výrazem snaží umýt ruce, na kterých cítí krev. A nepřestane, ani když je jí sebráno umyvadlo.
Tento film je naprosto nezapomenutelnou klasikou a dokonalou literární adaptací, která dokázala obohatit původní divadelní hru. William Shakespeare by měl radost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 win21 win21 | 7. září 2007 v 8:57 | Reagovat

Je to film, kterej zanechá v člověku dost hlubokou stopu.

2 Ray1024 Ray1024 | 2. prosince 2008 v 19:42 | Reagovat

neptal jsem se Williama jesi má radost :D ale toto je navýsost typický Japonský film, prázdné interiéry, Velkolepé tsavby a touha po moci... myslím že by to mohlo být zajímavé ale co se týče... mno nezvyklosti pro nás evropany, je potřeba obrnit se trpělivostí a... mno... "chápavostí"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama