Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

The Proposition OST

8. září 2007 v 15:42 |  Soudtracky
Celkový čas: 42:17 / Autor: Nick Cave a Warren Ellis
Netradiční western (spíše southern - odehrává se v Austrálii) z pera mistra temných balad, zpěváka Nicka Cavea, si žádá i netradiční soudtrack, na kterém se autorsky podílel opět Nick Cave spolu se svým kolegou a houslistou z kapely The Bad Seeds Warrenem Ellisem.
Soundtrack otevírá smyčcová skladba Happy Land, ale ten název je poněkud zavádějící. Hudba moc happy není, i když po půl minutě se přidá brnkání na housle, ale to stejně moc na optimismu nepřidá. Ale neposlouchá se tato skladba špatně, zvlášť její druhá část.
The Proposition 1 je tří minutová skladba s výraznými houslemi podbarvená temnou zvukovou plochou s pravidelným rytmem, která vyvolává obrazy rozpálené pouště. V závěru skladby se dostane ke slovu Nick Cave, který v ní chvíli hučí svým melodickým a hlubokým hlasem.
Ve třetí skladbě dominuje basová linka a je celá postavená na zvláštní souhře zvuků. Jmenuje se Road to Banyon.
Down to the Valley pokračuje ve stejném duchu jako skladba předchozí, jen se zde dá vycítit melodická linka a ponurou atmosféru dotváří hlas Nicka Cavea, který poprvé na tomto albu zpívá text.
Pátá skladba s basovou kytarou opakující stále stejnou melodii je pojmenovaná Moan Thing. A díky tentokrát vysoko postavenému hlasu Nicka Cavea působí poměrně plačtivě a pesimisticky.
The Rider 1 je nemolodický hudební útvar, kde hraje prim zpěv Nicka Cavea na výše postavené hudební ploše.
Martha's Dream není moc zasněnou skladbou. Pravidelný rytmus a hororové zvuky později nahradí housle Warrena Ellise, ale celá skladba je temná. Ve druhé půli nastane trochu uvolnění od hutné atmosféry, kdy se ke slovu dostane souhra několika smyčcových nástrojů.
V další skladba je spíše píseň. v The Gun Thing Nick Cave zpívá téměř celou dobu za doprovodu basové kytary a piana. Je to taky nejdelší skladba na albu, má přes čtyři minuty.
Queenie's Suite oevírá vyťukávaná hra na piano a pak se v náznacích vrací melodie z The Propositin 1. Tato skladba mi přišla jako první mírně optimistická na albu. V závěru se zase objevuje téma z The Happy Land.
The Rider 2 je téměř kopií Rider 1, jen Caveuv šepot zdvojený. Ve druhé polovině nastane velký zlom a skladba se změní v téměř neposlouchatelnou rockovou vypalovačku. Následuje The Proposition 2, opět téměř ve stejném duchu jako její mladší bratříček číslo 1.
Sad Violin Thing je pouze nic neříkající padesátivteřinovou směsí zvuků cella a houslí. V the Rider 3 se opět vrací téma z předchozích dvou skladeb nazvaných The Rider. Nic víc nic míň, tato skladba je na albu poněkud nadbytečná. Stejně tak jako The Proposition 3, která jen spojuje obě skladby stejného názvu.
Album uzavírá the Rider Song, zřejmě podtitulková píseň. Typickaá balada od Nicka Cavea rozhodně neurazí a dobře se poslouchá.
Tohle hodně netradiční album běží celé v jednom rytmu a díky tomu je trochu nudnější, než bylo zdrávo. Povinnost pro fanoušky Nicka Cavea a notorické sběratele soundtracků. Oststní fanoušky filmové hudby toto dílko nejspíš mine.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 s(u)perman s(u)perman | 19. září 2007 v 14:47 | Reagovat

hele nic ve zlým, celkem dobrej blog, ale když se pustíš do soundtracků, tak by to chtělo třeba je buď upnout na net ke stažení nebo sem dát aspoň playlist nebo něco. povídání o písničkách je pěkný, ale je to celkem na nic.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama