Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Michael Cimino

21. října 2007 v 18:15 |  Osobnosti
Americký režisér Michael Cimino se narodil 11. srpna 1943 v New Yorku, jako syn hudebního vydavatele z Long Islandu. Vystudoval grafiku na Michican State University a poté pokračoval studiu historii umění, malířství, architekturu a věnoval se také divadlu. Po absolvování vojenské služby v Texasu byl zaměstnán jako asistent střihu u malé firmy, která vyráběla dokumentární snímky.. Na koncem 60. let se proslavil jako tvůrce reklamních spotů pro televizi.
Začal též psát filmové scénáře, podílel se např. na filmech Tichý chod (Sci-fi) a krimifilmu s Clintem Eastwoodem Magnum Force a byl to právě Eastwood, který ho přivedl k celovečernímu filmu. Debutoval krimikomedií Thunderbolt a Lightfoot, kde hrál hlavní roli opět Clint Eastwood, tentokrát v týmu s Jeffem Bridgesem, k níž si sám napsal i scénář.
Jeho druhý snímek se stal též jeho nejslavnějším. Je jím sedmi Oscary oceněný Lovec jelenů. Drsný příběh z války ve Vietnamu, který se ve Vietnamu odehrává jen ve své prostřední části, s Robertem De Nirem, Meryl Streep a Christopherem Walkenem v hlavních rolích si vysloužil zlaté sošky za Nejlepší film, režii, scénář, herce ve vedlejší roli, zvuk a střih.
I jeho další film se stal přelomovým pro sedmdesátá léta. Epický western Nebeská brána s Krisem Kristoffersonem se stal jedním z největších propadáků v dějinách Hollywoodu a uspíšil finanční krach společnosti United Artists. Tento film velmi poznamenal jeho budoucí kariéru a dále produkoval další díla s velkým časovým odstupem s velmi rozporuplným přijetím. Filamř, který se jevil jako jeden z největších talentů pro nadcházející 80. léta nikdy nedokázal překročit slávu svého druhého filmu.
Filmografie: Silent Running (1971 - pouze podíl na scénáři), Magnum Force (1973 - pouze podíl na scénáři), Thuderbolt and Lightfoot (1974), Lovec jelenů (1978), Nebeská brána (1980), Rok Draka (1985), Sicilián (1987), Hodiny zouflaství (1990), Jít za sluncem (1996)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeninka Jeninka | Web | 21. října 2007 v 18:17 | Reagovat

PLS-hlasuj v anketě úplně dole!Vyber odpověď kterou chceš!PLS =))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama