Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

The Graduate OST

13. října 2007 v 18:59 |  Soudtracky
O muzikantském umění Paula Simona se nedá pochybovat. Nemusí se vám jeho hudba líbit, ale nic s touto skutečností nenaděláte. O Simonovi je známo, že vytvořil i několik filmových soundtracků, z nichž nejznámější stvořil ještě s Davem Grusinem a zdatně mu sekundoval jeho spoluzpěvák Art Garfunkel. Je to soundtrack k filmu s Dustinem Hoffmanem z roku 1967, nazvanému Absolvent (The Graduate).
Disk otevírá velký hit Sounds of Silence, poprvé natočeny v roce 1966. Tehdy byl natočen pouze s akustickou kytarou, na tomto albu je verze pozdější verze z jejich druhého alba, uz doplněná o mírné bicí a poměrně významnou kytaru. Autorem druhé písně The Singleman Party Foxtrot je Dave Grushin a tato instrumentálka je příjemnou jazzovou foxtrotovou melodií, s malým orchestrem a houslemi na prvním místě. Občas je nahradí piáno, zvláště v krátkém sólu přibližně po dvou minutách.
Po jazzové melancholii následuje titulní skladba alba - Mrs. Robinson. Nejedná se však o známou verzi, ale směs hudby Simona a Garfunkela, ostře sekané kytary a orchestru. Poměrně zvláštní a lehce matoucí poslech, zvlášť pro toho kdo očekává velký hit.
Dave Grusin je autorem následující skladby Suproch Cha-Cha-Cha, prevazne dechova skladba se zvláštním zvukem, který připomíná automobilový klakson. Opět jazzová nálada ve středním tempu, docela přijemně poslouchatelná.
Scarborough Fair/Canticle (Interlude) je kytarovou mezihrou melodicky postavenou na slavném hitu Simonaa s Garfunkelm. Do jemné hry na jednu kytaru občas pronikne orchestr, ale skladba je k poznání a profesionálně zahraná. Kytarovou melodii nahradí Grushinova skladba The Strip, optimistický jazz ve španělském rytmu s mexickými trubkami.
V písně April Come She Will se ke slovu dostává vysoký, i když čistý a příjemný hlas Arta Garfunkela, v romatické písně, která je, stejně jako vždy, podbarvená skvělou Simonou kytarou.
Dave Grushin přidal další jazzovou skladbu, dvou a půl minutovou skladbu The Folks. Po pravidelném jazzovém rytmu následuje nejdelší píseň alba, téměř sedmiminutová verze písně Scarborough Fair. Píseň není třeba představovat, kdo se alespoň trochu zajímá o hudbu nebo poslouchá rádio, určitě ji slyšet. V druhé polovině se skladba přesune do mírně irského zvuku a opět zopakuje celý text. Zajímavá věc, ale člověk má možnost si přehrát tuto píseň dvakrát bez toho, aby přeskakoval tracky na Cd.
The Effects je poslední skladbou, jejímž autorem je Dave Grushin. V jeho tvorbě nastala trošku změna nálady, tato skladby je spíše temnějším jazzem, kde na sebe pozornost strhává hlavně skvělý saxofon. Rozhodně nejlepší kousek od Grushina na albu.
Závěr alba tvoří čtyři písně od Simona s Garfunkelem. The Big Bright Green Pleasure Machine je folkrockovou vypalovačkou, následující píseň s podivným názvem Whew zase skladbou poměrně zvukově typickou pro toto duo. Snad je ta flétna není úplně obvyklá. Mrs. Robinson je kopí její jmenovkyně ze začátku alba, ale bez orchestru. A nakonec je opět hit Sounds of Silence, tentokrát pouze v jemné kytarové verzi.
Toto album je povinností pro fanoušky Simona a Garfunkela, ale rozhodně nepatří k jejich the best of, spíš se jedná o takovou recklaci jejich skladeb. ale pořád je to kvalita, která se dobře poslouchá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama