Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Psycho

10. listopadu 2007 v 9:38 |  Filmy
Rok výroby: 1960
Režie: Alfred Hitchcock
Hrají: Anthony Perkins, Vera Miles, John Gavin, Martin Balsam, Janet Leigh
Jeden z nejslavnějších hororů (dnes už by spíše řeklo thrillerů) Alfreda Hitchcocka vypráví příběh ženy, která ukradne 40 tisíc dolarů a odjíždí pryč. Po dnu a noci cesty se dostane až do motelu Normana Batese, osamělého mladíka, který žije ve svém domě pouze s matkou. Té noci ji někým zavražděna. Norman Bates dokonale zahladí stopy, a tak se zdá, že vrahem není on. Mezitím se po stopách ženy pouští její sestra s jejím přítelem a jakýmsi soukromým detektivem. Nakonec špatně skončí i on. A jak se ukazuje, s Normanem Batesem to taky není úplně nejlepší.
Nemá cenu se rozepisovat o ději tohoto klasického filmu. Pak by jeho shlédnutí nebyl takový nervák. Hitchockovi se přezdívá "mistr hrůzy" a v tomto filmu je to pravda. Není to "moderní hrůza", pramenící z krve, ale storomódní, pramenící jen z atmosféry, postav, nasvícení a vůbec stylu, jakým je to vše natočeno.
K nejzajímavějším scénám filmu nepatří ani tak "provařená" scéna ve sprše, ale spíše scény v Batesově starém domě. Zvláště pak scéna na schodišti (které je buď zabíráno z podhledu nebo maximálního nadhledu).
V průběhu sledování filmu jste po celou dobu nervózní a napnutí jak struna. Nedá vám vydechnout, strhne vás a vyplivne až u závěrečného titulku The End a záběru auta vytahovaného z bažiny.
Nejzajímavější roli dostal Anthony Perkins, který se stal Normanenam Batesem. Přestal ho hrát. Gesta, pohled, všechno pomáhá utvářet tuto postavu. Zvláště patrné je to ve scéně, kdy je zahnán do úzkých a nervózně poklepává na desku recepčního stolu. Je to sice malé gesto, ale o pocitech postavy to vypovídá moc. Mnozí herci by se s tím ani neobtěžovali.
Ostatní herci jsou takoví jací by měli být. Janet Leighová předpisově ječí, Vera Lines je jako sestra zavražděné hrdinky správně neústupná atd. Ale největší hvězdou filmu je bezesporu sám Hitchcock a jeho skvělá režie. Opravdu dokonalé. Velmi intenzivní zážitek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Čestmír Čestmír | E-mail | 23. září 2008 v 16:08 | Reagovat

Je to skvělej film ale ja bych ho chtěl mit na dvd nevíš kde ho splašit?Chtělo by to ale všechny 4 díly.Kdyžtak mi napiš na mejla dík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama