Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

West Side Story

25. listopadu 2007 v 14:11 |  Filmy
Rok výroby: 1961
Režie: Robert Wise a Jerome Robbins
Hrají: Richard Beyner, Natalie Wood, Russ Tamblyn, George Chakiris, Rita Moreno
Deseti Oscary oceněný (nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli, herečka ve vedlejší roli, barevná kamera, hudba, střih, zvuk, barevná výprava, barevné kostýmy) muzikál je zmodernizovaným příběhem Romea a Julie od Williama Shakespeara. Ale zmodernizovaný tak dobře, že to každý normálně sečtělý člověk pozná. Stejně jako u Shakespeara se hlavní dvojice (v tomto případě Tony a Maria) pozná na plese, kde se setkají dvě znepřátelené newyorské party - Tryskáči a portorikánští Žraloci. A každý z párů je z jiné strany. Pak následuje klasická balkónová scéna, nějaký ten souboj, při kterém zahyne jak nejlepší Tonyho přítel, tak bratr Mary a na závěr napůl tragické vyústění. Konec je přeci jen trošku více hollywoodský než u Shakespeara. Takové "maso" jaké to bylo u něj by asi zhýčkaní američtí diváci nepřežili.
Ale je to hlavně muzikál, takže za hrdiny často mluví hudba, zpěv a tanec. Po poněkud zvláštní úvodní scéně potyček mezi Tryskáči a Žraloky (která po hudební stránce připomíná spíše trochu lepší Planetu opic Jerryho Goldsmithe), už se film usadí a je to příjemná podívá, ve které je možno narazit i na poměrně slavné melodie. I taneční čísla jsou zábavná, i když některá chtěla trošku upravit a velmi silně připomínají balet. I když balet na betonových chodnících, ve skladištích a v podzemních parkovištích se moc často nevidí.
Oproti ostatních muzikálům, které vznikaly ve třicátých letech už to není tak optimistická podívaná, a to nejen kvůli tomu, jaká látka byla vybrána za předobraz filmu. Velká část filmu se odehrává v noci, pnutí mezi Tryskáči a Žraloky je cítit na každém rohu a i písně (i když mají mnohdy poměrně humorný obsah) na radosti v tomto pesimistickém světě moc, nepřidávají.
Rozhodně je to ale film, který si své (některé) Oscary zasloužil a ukázal, že muzikál nemusí být jen bezstarostnou podívanou, plnou křiklavých kostýmů, papundeklových kulis a do kamery se tlemících tanečníků. Jako jeden z milníků filmového muzikály určitě stojí alespoň za jedno podívání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 win21 win21 | 29. listopadu 2007 v 7:54 | Reagovat

Dobrý den pane Soolene. Materiál, který jste mi předal dne 27.11. - "Francouzští režiséři", byl předmětem veřejné prezentace?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama