Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Blade Runner

15. prosince 2007 v 16:09 |  Filmy
Rok výroby. 1982
Režie: Ridley Scott
Hrají: Harrison Ford, Rutger Hauer, Darryl Hannah
Detektiv Rick Deckard, člen speciální jednoty Blade Runners, má problém. Ze vzdálené mimozemské kolonie uteklo pět replikantů, umělých bytostí, které jsou dokonale podobné lidem a zmizelo kdesi ve změti ulic Los Angeles roku 2019, ve snaze obejít svou omezenou "trvanlivost" a zajistit si nesmrtelnost.
Klasické sci-fi Ridleyho Scotta vzniklo podle novely Phillipa K. Dicka a je jedním z největších milníků v tomto žánru. Není to ani tak naivní, jako Star Wars ani tak přeplácané jako Pátý element Luca Bessona. Scott totiž na plátno přinesl úžasnou noirovou vizi budoucnosti, kterou asi nejlépe vystihuje úvodní scéna, kdy se pomalým záběrem přibližujeme k obří pyramidě Tyrell Corporation a kolem nás prolétají létající auta a do vzduchu vybuchují gejzíry ohně. Naproti tomu, spodní patra města jsou neustále bičována hustým deštěm (atribut filmu noir) a temné kouty jsou obývané bezdomovci a jinými podivnými existencemi.
Hlavní postavou je flegmatik Rick Deckard, nejlepší lovec replikantů. Bohužel si ani on nemůže být jistý, jestli jím náhodou není on sám (ve filmu to není řečeno, ale existuje více verzí - jak teorie tak filmu). Podstatné je, že role Deckarda sedne Harrisonu Fordovi jako ulitá, minimálně stejně dobře jako postava Indiana Jonese. Jeho protihráčem je Rutger Hauer, dokonale ztvárňující bytost, která je sice záporná, ale v nitru netouží po ničem jiném, než žít dál a snad se stát člověkem.
Posledním velkým plusem filmu je hudba elektronického mága Vangelise, která ke sci-fi sedne naprosto perfektně. Převážně syntetiizátorové skladby jsou však poněkud tiché, a proto doporučuji soudtrack k samostatnému poslechu.
Blade Runner je milníkem v žánru sci-fi, ale filmem, který zvládnou i odpůrci tohoto žánru. Naprostá klasika. Určitě vidět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama