Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Chariots of Fire

27. prosince 2007 v 13:26 |  Soudtracky
Autor: Vangelis / Délka: 42:07 / Počet skladeb: 7
Oscarem oceněný Vangelisův soudtrack otevírá jedna z nejznámějších filmových melodií vůbec, skladba, zde nazavaná Titles (známá též jako Chariots of Fire) spojuje dohromady syntetizátorový podklad (opakující se rytmus a orchestr) s výbornou klavírní melodí a typicky Vangelisovskými zvukovými efekty.
Druhá skladba, Five Circles, je, jak už název napovídá, oslavou olympiády. Od toho se odvíjí zpočátku jemná, ale později velmi vznešená melodie. Celá skladba je podle mého soudu elektronická, ale lze se setkat i s verzí hranou londýnským symfonickým orchestrem. Pro mě, je toto pětiminutové dílo jedním z vrcholů alba.
Následuje téma jednoho ze dvou hlavních soupeřů, Abrahama, Abraham's Theme. Otevírá je zvláštní zvuk připomínající housle, na který naváže elektronická melodie z výraznějších, ostřejších, zvonivých tónů. "Housle" z úvodu se neustále vynořují a doplňuje je Vangelisův efekt, připomínající bublání vody,
Eric's Theme je mnohem vznešenější a snadněji zapamatovatelné než Abraham's Theme. Zvukové ladění připomíná spíše skotské dudy podbarvené bicími udávajícími rytmus a zvukové plochy tvoří (pravděpodobně) samplovaný orchestr.
Závěrečný závod je ve filmu podbarven dvouminutovou skladbou 100 metres. Je to spíše podivné spojení různých elektronických zvuků, které ve svém celku vytvářejí neuspořádanost a nervozitu.
Předposlední skladbou je Jerusalem, který začíná varhanami a sborovým zpěvem. Ale i pod vznešenou a opravdu velkolepou melodií je občas slyšet podivné elektronické mručení z předchozí skladby.
Album uzavírá dvacetiminutová "skoro-symfonie" spojující všechny motivy do jedné skladby, příznačně nazvaná Chariots of Fire.
Pokud máte rádi melodické soudtracky a nemáte nic proti elektronice, je toto Vangelisovo dílo určené přesně pro vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama