Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Peter Jackson

20. ledna 2008 v 14:50 |  Osobnosti
Novozélandský režisér Peter Jackson se narodil 31. října 1961 ve Wellingtonu. Už ve svých osmi letech dostal od rodičů kameru a okamžitě s ní začal natáčet krátké filmy. Už v té době se projevila jeho mimořádná technická hravost. Dokonce si pokoušel o remake King Konga z roku 1933, ale natočil jen scénu, ve které Kong (z kožichu jeho matky) leze na Empire State Building a bojuje s letadly.
Všechny znalosti nabyté za své mládí zúročil jako dvaadvacetiletý při natáčení celovečerní hříčky o natáčení lidožravých mimozemšťanů. O čtyři roky později promítl natočené obrázky Novozélandské filmové komisi a od ní získal finance na dokončení a uvedení filmu do podoby promítatelné v kinech. Krvavá komedie Bad Taste - Vesmírní kanibalové zařídila svému tvůrci pověst technicky velmi zdatného podivína, kterou potvrdil i ve svých následujících dvou filmech: Loutkoá komedie Meet the Feebles si utahovala zejména v americe populární Muppet Show a zombie krvárna Braindead si zasloužila staus jednoho z nekrvavějších filmů.
Po této trojici filmů změnil Jackson razantně styl, když natočil psychologické drama Nebeská stvoření, příběh dvou dívek, které se v padesátých letech na Novém Zélandu dopustí vraždy.
První část svojí kariéry završil mystifikačním dokumentem zapomenuté stříbro, o neznámém novozélandském filmovém géniovi.
V roce 1996 se Jackson vydal do Hollywoodu, kde se pod vedením producentské ruky Roberta Zemeckise vrátil ke svým začátkům, když natočil duchařinu Přízraky. Bohužel natočil jen veskrze průměrnou, i když bizarní a temnou hororovou komedii.
V té době též podepsal smlouvu se společností New Line Cinema na natočení filmové adaptace klasiky světové fantasy, trilogie Pán prstenů J.R.R. Tolkiena. Jackson a celý jeho produkční tým naprosto triufovali. Za tři sta milionů dolarů natočily naprosto jedičnou filmouvou trilogii, na kterou se už asi nezapomene. Celý ten úspěch byl korunován jedenácti Oscary za závěrečný díl, Návrat krále.
Když Jacksonův účet v bance řádně nabobtnal, rozhodl se vrátit se ke své lásce a natočit remake King Konga. Vytvořil velkolepý a zábavný film, i když kvalit Pána prstenů nedosál. Uvidíme, co nám Peter Jackson připraví na příště.
Filmografie:Bad taste - Vesmírní kanibalové (Bad Taste, 1987 + scénář, produkce, kamera, zvláštní efekty, herec, podíl na střihu a maskách), Meet the feebles (1989 + podíl na scénáři a produkci), Braindead - Živí mrtví (Braindead, 1992 + herec, podíl na scénáři a zvláštních efektech), Nebeská stvoření (Heavenly Creatures, 1994 + podíl na scénáři a zvláštních efektech), Jack Brown Genius (1994 - pouze podíl na scénáři a produkci), Zapomenuté stříbro (Forgotten Silver, 1995 + podíl na scénáři, herec), Přízraky (The Frighteners, 1996 + podíl na scénáři a produkci), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, 2001 + podíl na scénáři a produkci), Pán prstenů: Dvě věže (The Lord of the Rings: The Two Towers, 2002 + podíl na scénáři a produkci), Pán prstenů: Návrat krále (The Lord of the Rings: The Return of the King, 2003 + podíl na scénáři a produkci), King Kong (2005 + podíl na scénáři a produkci).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama