Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Poslední Mohykán

14. ledna 2008 v 15:57 |  Filmy
Rok výroby: 1992
Režie: Michael Mann
Hrají: Daniel Day-Lewis, Wes Studi,Madelaine Stowe, Russell Means

Rok 1772. Angličané a Francouzi už tři roky bojují o kolonie v Americe. Na straně Francouzů stojí i indiánský kmen Hurónů, v čele s krvelačným Maguou, který infiltroval jako stopař anglické vojsko, protože je hnán touhou po pomstě Colenelu Munroovi, který mu podle jeho slov "zničil život". Indiáni přepadnou vojenskou skupinu doprovázející Munroovy dcery Coru a Alici a nabýt Sokolího oka, bílého lovce, jeho pokrevního bratra, indiána Uncase a jejich otce Čingačkgúka, obě dívky by byly dozajista po smrti. Sokolí oka indiáni pak doprovázejí zbytky skupiny do pevnosti k jejich otci...
To je jenom úvod dobrodružného filmu podle románové předlohy Jamese Fenimora Coopera. Film je knihou inspirován jen velmi rámcově, ale v tomto případě je to spíše plusem. Režisérovi Mannovi, spolu se scénáristou Christopherem Crowem se podařilo vytvořit film, který obstojí samostatně a užije si jej i ten, kdo knihu nečetl, nebo ani neví, že nějaká taková existuje.
Z hereckých představitelů na sebe zaslouženě strhává Daniel Day-Lewis, jako "bílý indián", málomluvný, ale čestný a přímý a naprosto přirozeně chránící obě dívky. Na druhém místě je permanentně podmračený Magua Wese Studiho. Není na plátně zas tak moc, ale kdykoliv se na něm objeví, divákovi nezbývá, než jen koukat a poslouchat. Obě dívky (Madelaine Stowe a Jodhi May), ani nemají co hrát. Na začátku, nadšené očekávaným dobrodružstvím se ke konci mění v permanentně vyděšené a schopné odhodlat se k hodně zoufalému činu. Film rozhodně nedospěje k happy endu, ale to by v tomto případě stejně působilo nepatřičně.
Důležitými prvky, které dělají film tak dobrým jak je, jsou kamera a hudba. Kameraman Dante Spinotti si libuje v epických záběrech zamlžené krajiny Britské Kolumbie (díky Bohu za širokoúhlé plátno) a i interiérové scény dokáže podat velmi realisticky. Bohužel exteriérové noční scény mi přišly poněkud tmavé a hůře rozpoznatelné. Ale budiž, může to být záměr.
Hudbu napsali společnými silami Trevor Jones a Randy Edelaman a vytvořili jeden z nejlepších filmových soudtracků vůbec. Epický hlavní motiv perfektně padne k epickým záběrům ještě epičtějších krajin (viz výše) se hodí i k samostatnému poslechu. Nádhera. a když pak oba skladatelé zpomalí do romantičtější polohy nebo bitevní scénu podbarví úpravou skotské lidové nazvané Gael, člověk se až diví, kdy se v nich ta genialita bere.
Poslední Mohykán je jedním z nejlepších filmů devadesátých let. Je až s podivem, že se mu úplně vyhnulo ocenění v podobě Oscarů. Takže pokud chcete být oceněni úžasným zážitkem, který není spojen s každým filmem, a nemáte nic proti historii, určitě si tento zážitek dopřejte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama