Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Únor 2008

Oscary 2008

25. února 2008 v 13:55 Články
V noci z 24. na 25. února proběhlo již v pořadí 80. předávání výročních cen americké filmové akademie - Oscarů. Pro nás, Čechy není bez zajímavosti, že jedním z laureátů ceny je i Češka Markéta Irglová, která spolu se svým partnerem Glenem Hansardem obdržela za Nejlepší filmovou píseň.
Zde jsou kompletní výsledky:
Nejlepší film: Tahle země není pro starý
Nejlepší režie: Joel Coen a Ethan Coen (Tahle země není pro starý)
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Daniel-Day Lewis (Až na krev)
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Marion Cottilard (Edith Piaf)
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Javier Bardem (Tahle země není pro starý)
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Tilda Swinton (Michael Clayton)
Nejlepší filmová píseň: Fallin' slowly - Markéta Irglová a Glen Hansard (Once)
Nejlepší neanglicky mluvený film: Ďáblova dílna (Rakousko)
Nejlepší animovaný film: Ratatuille
Nejlepší speciální efekty: Zlatý kompas
Nejlepší kamera: Až na krev
Nejlepší kostýmy: Královna Alžběta II: Zlatý věk
Nejlepší hudba: Pokání¨
Nejlepší výprava: Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
Nejlepší původní scénář: Juno
Nejlepší dokumentární film: Taxi to the Dark Side

Ukázka na Indianu Jonese 4 na světě!

18. února 2008 v 15:23 Články
Tak jsme se (my fanoušci) konečně dočkali. Na světě je první pořádná ukázka na čtvrtý film s Indianou Jonesem nazvaný Indiana Jones a Království křišťálové lebky. Kromě záběrů z původní trilogie se dočkáme i mnoha nových záběrů, které vypadají hodně dobře.
Stejné vtipy, stejný hrdina. I když je tato ukázka mírně cenzurovaná (odstraněni vojáci ve scéně obklíčení), tak si myslím, že se máme na co těšit.

Sweeney Todd - Ďábelský holič z Fleet Street

16. února 2008 v 17:20 Filmy
Rok výroby: 2007
Režie: Tim Burton
Hrají: Johnny Depp, Helen Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall
Žil kdysi v Londýně jeden holič jménem Benjamin Barker, měl hodnou ženu a malou dceru. Ale byl tady jiný muž, kterému se jeho žena velmi líbila. a protože to byl soudce, stačilo jedno nepodložené obvinění a Barker byl poslán do vězení do Austrálie. Po patnácti letech se vrací, hlavu plnou myšlenek na pomstu. S podřezávání krků lidem, kteří mu ublížili (a to je po čase celá společnost) mu pomáhá pragmatická pekařka paní Lovett, která se mrtvých těl zbavuje tím, že je zapéká do vyhlášených masových taštiček...
Vraždící holič Sweeney Todd patří do temných londýnských uliček skoro stejně jako Jack Rozparovač. To si také patrně myslel i Stephen Sondheim, autor známého muzikálu a teď asi i Tim Burton, který se rozhodl převést na filmové plátno právě muzikálovou verzi. A obsadit do hlavní role svého oblíbence Johnnyho Deppa. A všechno to dokonale funguje.
Není to sice nic, co bychom u Burtona už neviděli, ale pořád je to čerstvý (i když hodně krvavý) vítr v kinech. Hned titulková sekvence, uvedená "Bachovskými" varhanami a podkreslená animovanými záběry na temný Londýn obohacený o cestu kapky krve je zážitek a hodně napovídá, jak to celé bude vypadat. Ano, stylizace je to, co tu hraje prim. Všechny záběry (kromě flashbacku do minulosti) jsou natočeny ve striktně šedohnědé škále, kde občas probleskne nějaká ta barva (hlavně rudá). Stylizovaný je i celý děj a stylizované jsou i písně.
Po většinu času se v tomto filmu zpívá. Téměř neexistuje nezpívaný monolog či dialog. A písně nejsou typické muzikálové juchandy. Texty jsou pořádně temné, melodie značně nepředvídatelné a složité. Ale s tím vším si Depp a ostní herci poradili víc než dobře.
Závěrem by se mělo říci, že film asi nebude příliš zábavným pro ty, kdo mají shlédnuty všechny filmy od Tima Burtona a pro ty, kterým vadí krev. Pro ty ostatní (i když nenávidíte muzikály) stojí určitě Sweeney Todd za vyzkoušení.

Road to Perdition (Cesta do zatracení)

10. února 2008 v 12:22 Filmy
Rok výroby: 2002
Režie: Sam Mednes
Hrají: Tom Hanks, Paul Newman, Jude Law, Stanley Tucci, Daniel Craig
Nevyčerpatelným zdrojem inspirace zdá se být letitý vztah otců a synů. O tomhle je vlastně tento film. Dokonce ve dvojité porci. Je tu vztah lidmi váženého otce (John Rooney Paula Newmana) a nezbedného syna (Connor Rooney Daniela Craiga) a pak je tady elitní Rooneyho zabiják Mike Sullivan (Tom Hanks) a jeho syn, jediný, který kromě něj přežil vyvraždění jeho rodiny. A to všechno kvůli tomu, že viděl co otec s Connorem dělá. Sullivan s starým Rooneyem mu věřili, ale Connor začal jednat na vlastní pěst. A to způsobilo, že se otec a syn Sullivanovi museli vydat na útěk a starší Sullivan na cestu za pomstou. Ač pronásledováni psychopatickým zabijákem (Jude Law), své pomsty nakonec dosáhne, ale za cenu nejvyšší.
To je ve zkratce děj filmu. No, vlastně to není ani zkratka, protože film vznikl podle komiksu, které samy o sobě moc dějovostí neoplývají. Tento film ale pozvedávají nad osmdesáti procentní hranici hlavně krásné obrazy, do kterých je ne moc komplikovaný příběh zabalen. Dalo by se říci, co záběr, to umělecké dílo. Velká část filmu se odehrává v noci a za deště, takže kameraman měl hodně příležitostí se předvést s hrou světla a tmy. Režisér (nebo kameraman) si též vysloveně libuje v odrazech přes průsvitné sklo, nikoliv zrcadlo. Záběr tohoto druhu je ve filmu několikrát a pokaždé působí velmi dobře. Nikdy se neomrzí. Že tam byl záběr v podobném stylu divákovi dojde až po skončení filmu. Díky svým obrazům je tento film určen primárně pro kina. V televizi část svého kouzla ztrácí.
Pokud jde o herecké výkony, herci jsou do svých úloh vybráni dobře, i když Tom Hanks jako gangster působí na začátku trochu divně, ale pak už vám to ani nepřijde. Zajímavou hereckou kreací je určitě zabiják Juda Lawa, který se ve své roli určitě vyžívá. V tomto filmu je též jedna z prvních významnějších rolí nového Jamese Bonda Daniela Craiga. Jeho Connor Rooney je panovačný spratek, který jde tvrdě za svým, nikým se nenechá zastavit a dokonce podvádí vlastního otce.
Film určitě stojí za shlédnutí. Někomu se bude líbit, někdo odejde otráven, ale určitě kvůli stylu, jakým je tento film nafilmován, by byla škoda ho nevidět. Už kvůli tvůrcům a hlavně kvůli kameramanovi, který za svoje obrazové ztvárnění pochmurné mafiánské historky dostal po právu Oscara.

Ennio Morricone

3. února 2008 v 14:06 Osobnosti
Ennio Morricone je italský hudební skladatel, narozený 10. listopadu 1928 v římě, obvzláště
proslavený svou filmovou hudbu. Napsal hudbu k více než 500 filmům a televizním seriálům.
Narodil se v římě a později na konzervatoři studoval trumpetu, skladbu a také sborovou hudbu
a dirigování pěveckých sborů. Filmou hudbu začíná skládat v roce 1962. Ale až po dvou letech (1964) začal
svou patrně nejslavnější spolupráci s režisérem Sergio Leonem, jemuž "ohudebil" všechny jeho filmy, včetně slavné
"Dolarové trilogie" i jeho posledni film Tenkrat v Americe.
Kromě Leoneho spolupracoval i s rezisery Bernardem Bertuloccim a Brianem De Palmou. Obdržell dvě ceny Nastro d'Argento
a byl několikrát nominován na Oscara.
V roce 2005 absolvoval světové turné se symfonickým orchestrem, se kterým vystoupil i v Bratislavě.
V roce 2007 získal Oscara za celoživotní dílo.