Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Sweeney Todd - Ďábelský holič z Fleet Street

16. února 2008 v 17:20 |  Filmy
Rok výroby: 2007
Režie: Tim Burton
Hrají: Johnny Depp, Helen Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall
Žil kdysi v Londýně jeden holič jménem Benjamin Barker, měl hodnou ženu a malou dceru. Ale byl tady jiný muž, kterému se jeho žena velmi líbila. a protože to byl soudce, stačilo jedno nepodložené obvinění a Barker byl poslán do vězení do Austrálie. Po patnácti letech se vrací, hlavu plnou myšlenek na pomstu. S podřezávání krků lidem, kteří mu ublížili (a to je po čase celá společnost) mu pomáhá pragmatická pekařka paní Lovett, která se mrtvých těl zbavuje tím, že je zapéká do vyhlášených masových taštiček...
Vraždící holič Sweeney Todd patří do temných londýnských uliček skoro stejně jako Jack Rozparovač. To si také patrně myslel i Stephen Sondheim, autor známého muzikálu a teď asi i Tim Burton, který se rozhodl převést na filmové plátno právě muzikálovou verzi. A obsadit do hlavní role svého oblíbence Johnnyho Deppa. A všechno to dokonale funguje.
Není to sice nic, co bychom u Burtona už neviděli, ale pořád je to čerstvý (i když hodně krvavý) vítr v kinech. Hned titulková sekvence, uvedená "Bachovskými" varhanami a podkreslená animovanými záběry na temný Londýn obohacený o cestu kapky krve je zážitek a hodně napovídá, jak to celé bude vypadat. Ano, stylizace je to, co tu hraje prim. Všechny záběry (kromě flashbacku do minulosti) jsou natočeny ve striktně šedohnědé škále, kde občas probleskne nějaká ta barva (hlavně rudá). Stylizovaný je i celý děj a stylizované jsou i písně.
Po většinu času se v tomto filmu zpívá. Téměř neexistuje nezpívaný monolog či dialog. A písně nejsou typické muzikálové juchandy. Texty jsou pořádně temné, melodie značně nepředvídatelné a složité. Ale s tím vším si Depp a ostní herci poradili víc než dobře.
Závěrem by se mělo říci, že film asi nebude příliš zábavným pro ty, kdo mají shlédnuty všechny filmy od Tima Burtona a pro ty, kterým vadí krev. Pro ty ostatní (i když nenávidíte muzikály) stojí určitě Sweeney Todd za vyzkoušení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama