Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Pat Garret a Billy the Kid

16. března 2008 v 18:20 |  Filmy
Rok výroby: 1973
Režie: Sam Peckinpah
Hrají: James Coburn, Kris Kristofferson, Bob Dylan
Baladický western od mistra tohoto žánru Sama Peckinpaha je příběhem o přátelství dvou mužů, přátelství, které je podrobeno nejtěžší zkoušce ve chvíli, kdy Patrick (Pat) Garret, bývalý desperát, nyní šerif jednoho zapadlého městečka, je postaven před úkol zabít svého přítele a bývalého souputníka Henryho McCarthyho, zvaného Billy the Kid.
Příběh začíná v roce 1908, kdy je ze zálohy zastřelen Pat Garret (scéna je zároveň prostříhávána do minulosti, kdy si Billy cvičí svou mušku na slepicích působí to tak, jakoby Garreta zastřelil sám) a končí v minulosti, kdy Garret zabije Billa a zároveň metaforicky sám sebe, když rozstřelí svůj obraz v zrcadle.
Pomalý způsob vyprávění tohoto příběhu obzvláštňuje hudba a písně Boba Dylana (Včetně hitu Knockin' On the Haven's Door - recenze soudtracku v rubrice Soudtracky), který si též zahrál malou roli dobrodruha a vrhače nožů Aliase, který provází Billyho a později se setká i s Garretem ve scéně, kdy je nucen číst nápisy na plechovkách v baru, když zrovna Pat vede rozhovor s jiným Billyho kolegou.
Obraz celého filmu je důsledně komponován v odstínech žluté a hnědé, občas se objeví i červená a modrá. Těmto barvám je vše důsledně podřízeno a spolu s hudbou, herectvím postav a spoustou dalších detailů vytváří dokonale harmonický celek, kterým je neobvyklý western o úpadku mužného přátelství.
Mezi herci dominuje James Coburn jako Pat Garret, který má asi nejvíce prostoru a s přehledem zvládá svoji postavu drsňáka s kamenným výrazem. Billy Krise Kristoffersona je velmi upozaděný, ale docela dobře se na něj kouká a s Garretem tvoří neobvyklou, ale funkční dvojici. ženské postavy jsou degradovány pouze na něco, co slouží mužům k zábavě (feministky prominou, ale tak je to ve všech filmech sama Peckinpaha).
Pokud máte rádi westerny a nevadí vám více krve, než je ve westernech obvyklé rozhodně tento film doporučuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama