Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Jim Jarmusch

21. dubna 2008 v 12:00 |  Osobnosti
Jeden z nejvýznamnějších režisérů americké nezávislé scény Jim Jarmusch se narodil v roce 1954 v industriálním městečku Akron v rodině úředníka a filmové recenzentky. Už od útlého věku ho rodiče posílali do místního kina (aby se jej na chvíli zbavili) a mladý Jim obvykl shlédl dva až tři filmy za den. S jinými, umělečtějšími filmy se setkal až ve svých sedmnácti letech, kdy odešel do New Yorku. Studoval literaturu a jeho největším přáním bylo stát se spisovatelem. V posledním semestru strávil několik měsíců v Paříži, kde z nedostatku finančních prostředků a nadbytku volného času shlédnul celou tehdejší francouzskou filmotéku a díky tomu se v jeho spisovatelské tvorbě, jak sám říká, "postupně začaly čím dál tím častěji objevovat filmové obrazy".Po návratu do New Yorku stále neměl co dělat a tak se přihlásil ke studiu na filmové fakultě Newyorské univerzity, kam byl jako jediný přijat bez předchozích filmových zkušeností, jen na základě svých textů a fotografií.
Svůj debut nazvaný Trvalá dovolená natočil za 15 000 dolarů ze stipendia určeného na pokrytí nákladů na studia. Zdlouhavý příběh o mladíkovi Alliem, který se bezcílně toulá New Yorkem se ale na škole nelíbil, stejně jako nezaplacené stipendium a Jarmusch nedostal diplom. Na tomto místě je potřeba napsat, že poté, co natočil několik dalších filmů, začala se škola chlubit jeho jménem a on v jednom rozhovoru prohlásil, že není fér, že se jím škola chlubí, aniž mu dali diplom a tak jej nakonec získal.
Pro následující trojici filmů Podivnější než ráj, Mimo zákon a Tajuplný vlak jeshodné zalíbení černobílé kameře a v pomalém tempu, které kultura odchovaná klipy stanice MTV odmítla. Povídkovou strukturu poprvé použitou v Tajuplném vlaku využil v příběhu taxikářů z pěti velkoměst Noc na zemi a jedenáctipovídkové černobílé konverzační komedii Kafe a cigára. Velmi zajímavým kouskem jeho filmografie je též antiwestern Mrtvý muž s Johnnym Deppem v hlavní roli, který hudebně podbarvil Neil zouny. O něm a jeho kapele Crazy Hors vznikl o rok později i celovečerní dokument Rok koně. Další film Host Dog - Cesta samuraje je bizarním průsečíkem americké, japonské a černošské kultury.
Jarmuschovým posledním filmem je romantická komedie Zlomené květiny s Billem Murrayem a Sharon Stone.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama