Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Tahle země není pro starý

19. dubna 2008 v 18:18 |  Filmy
Rok výroby: 2007
Režie: Ethan a Joel Coenovi
Hrají: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson
Historka bratrů Coenů o tom, co se stane, když si někdo přivlastní tašku, ve které se náhodou nachází dva a půl milionu dolarů. A právě tím šťastným (vlastně spíše nešťastným) nálezcem je i Texasan Lawellyn, která udělal tu chybu a vrátil se na místo nálezu, aby donesl umírajícímu Mexičanovi vodu. Tím na sebe upoutá pozornost původních majitelů peněz…
I když je středoborem filmu Lawellyn, nejvíce pozornosti na sebe strhávají dvě další postavy - osamělý psychopatický zabiják Chigurgh v podání Javier Bardema, který za svou roli dostal Oscara. Bardem stvořil dokonale zápornou postavu, která se ani nesnaží být sympatická. Je mu úplně jedno, kolik lidí zemře, nejdůležitější je dokončit úkol. I když se tento psychopat nedá obdivovat, divák musí chvílemi žasnout, jak si dokáže poradit v určitých situacích a zároveň žasne, co tento člověk dokáže udělat ostatním lidem (kromě brokovnice s tlumičem totiž tento magor používá ještě řeznickou tlakovou pistoli). O to překvapující je jeho zvyk, při kterém si o život obětí hodí mincí… Dává tím svému počínání jakýsi nádech náhody, či nevyhnutelnosti smrti (buď to bude teď a nebo zapracuje náhoda a nešťastník bude ještě žít.
Na opačném straně stojí mudrující šerif Tommy Leeho Jonese, který se Lawellyna snaží zachránit, ale nedaří se mu to. I když je pravda, že většinou jenom sedí a přemítá o životě a často se vrací k náhodě a nevyhnutelnosti.
Náhoda a nevyhnutelnost je patrně to, kolem čeho se tento film točí a taky to, o čem chce vyprávět. Tuto filozofii zabaluje do podoby moderního westernu, plného epických záběrů texaské krajiny a brutálního násilí (i když se většinou odehrává mimo záběr).
Takže, pokud překonáte pár drsných scén a jste připraveni o filmu po jeho shlédnutí trochu přemýšlet, nevidím jiný důvod, proč na tento film nejít. Pokud ale očekáváte další Coenovku, budete asi zklamání. Humoru je zde poskrovnu, nahrazuje jej právě ten filozofický podtext.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama