Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Dobyvatelé ztracené archy

4. května 2008 v 18:25 |  Filmy
Rok výroby: 1981
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Harrison Ford, Paul Freeman, Karen Allen, John Rhys-Davies
Dr. Henry Jones je profesorem archeologie na univerzitě, má dobře placené místo, studentky, které jej naprosto zbožňují, bojí se hadů a ve volném času doplňuje univerzitní muzeum o vzácné historické kousky. Bohužel má taky talent o nálezy přicházet. To se mu povede i v případě zlaté sošky ukryté kdesi v amazonském chrámu. Tím, kde sošku nakonec získá je francouzský archeolog Belloq. Jones si myslí, že už ho vidí naposledy, ale o to více je překvapen, když se mu Francouz začne plést do cesty i při hledání Archy Úmluvy. Bohužel nejen Belloq, ale i německá armáda....
Tak nějak začíná jeden z nejklasičtějších dobrodružných filmů v historii. Film, který přivedl na plátno hrdinu, který nemá obdoby, hrdinu, který v diváckých anketách "O nejlepšího filmového hrdinu" pravidelně poráží a Jamese Bonda. A pokud shlédnete tento film, nebudete se tomu ani divit. Jsou zde jisté podobnosti (oba suše hláškují, jejich způsoby vůči nepřátelům nejsem zrovna příjemné), ale na rozdíl od Bonda se Indy neváhá při své práci pořádně zašpinit (jen si všimněte, jak vypadá jeho košile na konci filmu...) a taky nemá takové štěstí s ženami.
Steven Spielberg, společně s Georgem Lucasem, který je autorem scénáře, vyšperkovali film úžasným množstvím vtipů a vtipných scének, které ale nikdy nepřebíjí děj a nikdy nejsou trapné a prvoplánové. Všechny vtipy jsou chytré a neomrzí ani na několikeré shlédnutí. Většinou se sice jedná o situační gagy, ale i ty dokáží podat poměrně přesný při dělání s obrazu o postavě, Jedním příkladem za všechny může být scéna, kdy Jones se znuděným výrazem a se slovy "Jdi do hajzlu" odstřelí mohamedána, předvádějícího své umění v práci s šavlí.
Na vysoké kvalitě filmu se podepsalo i kvalitní obsazení. Harrison Ford v klobouku, rozdrbané košili a kožených kalhotách je naprosto okouzlující a svoji postavu zahrál jako čím dál tím víc otřískaného člověka, který ale nepustí. Jeho hlavní parťačkou je Karen Allen jako Marion Ravenwoodová, dívka s neobyčejnou odolností proti působením alkoholu. Celkem dobrá postava, stejně jako Salláh Johna Rhyse-Davise, ale žádná z nich nepřezáří kouzlo Harrisona Forda.
Tuto akčně-dobrodružně-komediální klasiku, která se pravidelně umisťuje v první stovce nejlepších filmů může vřele doporučit všem bez rozdílu názoru a filmového vkusu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama