Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

David Lynch

22. června 2008 v 11:35 |  Osobnosti
Americký filmový režisér David Keith Lych se narodil 20. ledna 1946 v Missoule v Montaně.Je označován za nejvýznamějšího představitele postmoderní kinematografie. Kromě režírování celovečerních filmů režíroval i krátké filmy, televizní seriály, též skládá hudbu a maluje obrazy ovlivněné expresionismem. Ve svých filmem zkoumá lidskou psychiku a to většinou z horší stránky.
Jeho dětsví v poklidné maloměstké atmosféře ho velmi ovlinilo. Už od dětských let se zajímal o to, co se skrývá za přívětivými úsměvy dosplěých a za ploty domů. Střední školu vystudoval v Alexandrii, poté studoval malířství na uviverzitě v Bostonu. V letech 1965 až 1969 studoval na Pennsylvania academy of Fine Arts, kde v roce 1967 vytvořil svůj první animovaný film Six Figures Getting Sick o ro později následovaný filmem The Alphabet.
V roce 1970 se společně s manželkou a dcerou přestěhoval do Los Angeles, kde začal natáčet své první experimentální filmy kombinující hrané a animované postupy, díky kterým se postupně propracoval až k hranému filmu. V roce 1971, během svého studia v Centru pro pokročilá filmová studia, zahájil natáčení svého prvního hraného filmu Erasehead (Mazací hlava), který měl premiéru až v roce 1976. Film měl obrovský kultovní úspěch a díky němu získal Lynch finanční záštitu ve studiu Mela Brookse Brooksfilm, pod kterým realizoval černobílý film z viktoriánské Anglie The Elephant Man(Sloní muž), který ukázal je obrovský cit pro filmové vyprávění.
O 4 roky později režíroval film Dune (Duna) natočený podle slavné sci-fi novely. Bohužel, film byl kritikou označen jako zmatený a složitý a tak se David Lynch vrátil k filmům, které točil na začátku své kariéry.
Díky tomuto odklonu od hollywoodského mainstreamu mohl natočit film The Blue Velvet (Modrý samet), který patří k jeho nejlepším filmům a natrvalo ho zařadil do seznamu posmodernistických režisérů. Na tomto filmu poprvé spolupracoval s hudebním skladatelem Angelem Badalamentim, který později skládal hudbu k několika jeho filmům.
V letech 1989 - 1991 vzniká kultovní seriál Twin Peaks, který v sobě spojuje prvky krimi spolu s mysteriozním filmem a černou komedií. Na seriál nazavzuje film Twin Pekas: Fire Walk with me, který popisuje posledních sedm dní v životě Laury Palmerové.V roce 1990 též vzniká film Wild in Heart (Zběsilost v srdci) se kterým získal mnoho ocenění včetně zlaté palmy v Cannes.
Po krátkém tvůrčím útlumu přichází roku 1997 film Lost Highway, který se stylově vrací k filmu noir. O čtyři roky později má premiéru jeho další významný film, Mulholland Drive, původně vzniklý jako pilotní film k seriálu pro televizi ABC. Po neshodách s ABC ale Lynch film dokončil a přepracoval do podoby celovečerního filmu.
Zatím posledním filmem Davida Lynche je film Inland Empirez roku 2006. Po dlouhé době je to film, který nebyl ohudebněn Angelem Badalamentim.
David Lynch patří k nejvýznamějším současným autorům s početnou fanoušskou základnou. Jeho filmy jsou všechny neobvyklé, se složitým dějem, častým střídáním reality a snových sekvencí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luda Luda | E-mail | Web | 7. března 2012 v 5:55 | Reagovat

very good:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama