Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Hluboký spánek

29. června 2008 v 18:27 |  Filmy
Rok výroby: 1946
Režie:Howard Hawks
Hrají: Huphrey Bogardt, Lauren Baccall, John Ridgely, Martha Vickers
Phil Marlowe je soukromé očko, které stvořil americký spisovatel Raymond Chandler. Několikrát se dostal i na stříbrné plátno. Jednou z prvních adaptací byl právě Hluboký spánek natočený podle stejnojmenného románu. Phil Marlowe v něm hledá ztraceného manžela dcery generála Sternwooda. Jenže vše se koplikuje, do případu se zeplete mrtvola nalezená na dně oceánu v autě, druhá Sternwoodova dcera, nebezpeční gagsteři atd. atd. Na popisování děje tady není místo, kdo by chtěl o této stránce věci vědět víc, ať si přečte román nebo ať se rovnou podívá na film.
Dílo Howarda Hawkse se řadí mezi filmy žánru noir, ale klasické atributy tohoto žánru se na plátně objevují jen zřídkakdy. Jen ve dvou scénách jsou vidět ostré kontrastní stíny na bílých stěnách, ale častěji se jedná spíše o odstíny šedi. Též rozdělování záběrů pomocí přímých liní se téměř nedočkáme.
Ale je zde jedna klasická část filmu noir, která zůstala. Osudová žena. V tomto případě ztvárněna Lauren Baccalovou. Nakonec se ukáže (i když ani to není úplně jisté), že je to právě ona, kdo všechno spískala.
Phila Marlowea hraje Huphrey Bogardt a hraje ho velmi dobře. Řekl bych, že Bogardt je ideálním představitelem tohoto typu detektivů. Tvrďácký, cynický, s cigaretou v ústech a trousící suché hlášky (gen. Sternwood: "Jak máte rád brandy, pane Marlowe?" Marlowe: "Ve sklenici."), ale většina z nich je už dílem Raymonda Chandlera.
Ostatní postavy jsou už víceméně jen figurkami, které se mihnou, pronesou hlášku, doplní nějakou informaci do celkového obrazu a zmizí. Více prostoru dostane snad jen druhá Sternwoodova dcera (Marlowe: "Měli byste ji odstavit, stará je na to dost").
Pokud srovnáme knihu a film, tak ze srovnání vychází kniha lépe. Možná je to tím, že se do filmu nedostaly vniřní monology hlavní postavy, které odlišovaly knihu od ostaních děl tohoto typu. Pokud vám tedy jde o příběh, doporučuji knihu. Pokud vám jde o film, odpověď je jasná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama