Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Ïndiana Jones a Království křišťálové lebky

15. června 2008 v 18:27 |  Filmy
Rok výroby: 2008
Režie:Steven Spielberg
Hrají:Harrison Ford, Shia LeBeouf, Cate Blanchett, Karen Alle
Indiana Jones se vrací. A už první scénou dává najevo, že vrací ve velkém stylu. A to v ní přitom slavný archeolog ani nevystupuje. Ten se v této chvíli veze narvaný v kufru jednoho z aut. Ale jekmile je vytažen a sebere svou hučku z prachu cesty, všechno se změní. Je sice důchodce, ale důchodce, který ledaco vydrží a je stále při síle a může se tak pustit do boje s se sovětskou agentkou Irinou Spalkovou o tajemnou křišťálovou lebku.
Většina filmu se nese v klasické "indianajonesovské" poloze, tak jak ji chceme vidět. Závěr sice zabrousí do monumentálního sci-fi, ale nepůsobí to až tak nepatřičně. Ale první část, to je lahůdka pro fajnšmekry. Spielberg naráží na předchozí filmy kde to jde (opakování stejného sledu záběrů, narážky na hady, honičky přesně v tom stylu v jakém se čeká, suché hláškování a řešení spletitých hádanek) a mazlí se s každým záběrem.
Harrison Ford sice zestárnul, ale pořád je to "ten" Jones, jak jej známe. Sice už se po ráně nezvedá tak snadno jako dřív, ale pořád se umí prát a hlavně myslí. A to nezvládne starý Jones, tam zaskočí mladý Mutt Williams. A díky jejich rozvernému pošťuchováni se vrací do filmu zábavné jiskření, kterým byla tak zábavná Poslední křížová výprava(a na Seana Conneryho přeci jen dojde - i když jen jako fotografie na stole).
Hlavní zápornou figurou je tentokrát Irina Spalková, vědkyně, velká Stalinova oblíběnkyně a nositelka několika Leninových řádů. Ale na rozdíl od předchozích Jonesových protivníků se žene za poznáním, čili má poněkud jiné motivace. A tím pádem s Indym svým způsobem spolupracuje. To je také zajímavá a příjemná změna.
Všechno ostatní zůstává při starém - mírně nadsazená akce, humor a dokonce i na bič dojde. Dá se říci, že Indiana Jones 4 se může směle zařadit na třetí místo mezi předchozí filmy, hned před (dle mého) nejslabší Chrám zkázy. Ale pokud máte rádi Jonese, tak neváhejte a do kina běžte. Určitě to stojí za to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama