Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Zelená míle

5. června 2008 v 20:36 |  Filmy
Rok výroby: 1999
Režie:Frank Darabont
Hrají:Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, James Cromwell, David Morse
Když se spojí Frank Darabont se spisovatelem Stephenem Kingem, skoro určitě z tohoto spojení vznikne vyjímečný film. Takové je Vykoupení z věznice Shawshanka stejně tak i Zelená míle.
Dá se říci, že Zelená míleje oproti Vykoupenímalý film. Téměř celý se odehrává ve vězeňském bloku E, kde jsou na smrt odsouzeí vězni. A jedním z nich je obrovský černoch John Coffey ("jako to pití, ale píše se to jináč"). Bloku velí Paul Edgecomb, spravedlivý a k vězňům v rámci možností milý "boss". Kromě Coffeyho jsou na bloku i další vězni, francouz Delacroix a jeho ochočená myš Mr. Jingles a "problémové dítě", které si říká Billy the Kid.
Vykreslením postav je jedno z těch dokonalých, jaké se ve filmu často nevidí. Postavy jsou skvěle životné, naprosto uvěřitelné a skvěle zahrané. Nejvíce se asi vryje do paměti neskutečně hnusný a slizký Percy Whetmore Douga Hutchinsona. Tak úžasně záporná postava se moc nevidí. Ale i ostaní, hlavně dozorci ve vězení, jsou skvělí. Z dalších hereckých představitelů bych vyzvednul Michaela Clarka Duncana, který představuje jakýsi středobor filmu, zvláštními léčitelskými schopnostmi nadaného černocha Coffeyho.
Samotné "zázraky" jsou podány poměrně přesvědčivě a mírně metaforicky (pomocí praskajících žárovek a proudu čehosi, co připomíná mouchy).
Nejúžasnější věcí na Zelené mílije promyšlenost, s jakou děj filmu ubíhá a jak do sebe všechny narážky a detaily postupně a naprosto přesně zapadají. Až člověk nestačí zírat. Ač se film odehrává v cele smrti a dočkáme se i tří poprav na elektrickém křesle (jedné hodně brutální), režisér se snaží film mírně odlehčovat různými vtipy. Ale žádný z nich není nevkusný, vše působí přirozeně a nenásilně.
Stejně jako ve Vykoupenípoužívá režisér opkování záběrů v určitých scénách - a je to výborný nápad, vůbec to nepůsobí nadbytečně. Naopak to utožuje naše seznámení s postavami a nebo vytváří skryté vtipy (viz spojení Billyho the Kida a Percyho).
Film má bez minty tři hodiny, ale je to přesně doba, kdy všechny postavy dokonale poznáme a necháme se unášet příběhem, který umně balancuje na hranici dramatu a pohádky. Opravdu vyjímečný zážitek, všem mohu vřele doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama