Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Červenec 2008

Bathory

26. července 2008 v 16:29 Filmy
Rok výroby: 2008
Režie:Juraj Jakubisko
Hrají:Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Bolek Polívka, Deana Horváthová
Nerad píši konečné zhodnocení filmu na začátek recenze, ale v tomto případě udělám vyjímku: Jakubiskovi se podařilo natočit český historický film, který je téměř dokonalý. Ať si kdo chce říká co chce.
Příběh vypráví o uherské hraběnce Alžbětě (ve filmu důsledně pojmenovávané Erzsébet) Báthoryové, která má pověst nevětší vražedkyně všech dob a údajně se koupala v krvi mladých panen. Jakubisko si ve scénáři a později ve filmu dal tu práci, aby hraběnku z této pozice dostal, a udělal z ní v podstatě nevinnou oběť intrik, jejichž účelem bylo získání jejího majetku...
Film je rozdělen do tří kapitol, které jsou pojmenované po po osobách, které hraběnčin život formovaly. První je Ferenc, její manžel. V této části, která je romantickým dramatem se vše hlavně točí kolem hraběnšiného vztahu s malířem Carvaggiem. Ve druhé části dojde ke změně stylu a příběh se nyní odehrává spíše v temnějších , až hororových odstínech, které přináší kořenářka Dravulie. No a v závěrečené části nazvané Thurzo se příběh mění na politický thriller.
Do těchto tří žánrů se podařilo vložit složitou mozaiku postaviček, které jsou povětšinou zahrány vynikajícími herci. Nejvíc prostoru má Anna Friel, jak Alžběta, ale vynikající je též Karel Roden jako zrádce Thurzo, který hraje s kamnnou tváří přítele, aby hned za dalšími dveřmi zradil. Darvulie Deany Horváthové je ukázková čarodějnice, ale vypadá, že její úmysly nejsou až tak černé. Poněkud nadbytečně působí dva mniši - vyšetřovatelé (velmi silně připomínají Annaudovo Jméno růže) Bolka Povíky a Jiřího Mádla, a zvláště jejich "bondovské" vynálezy - při jejich použití mnoho divaků prskalo smíchy... Ale rozhodně to bylo příjemné odlehčení, zvláště v prostřední, temné části.
Bathoryje nejdaržším českým filmem a proto působí velkolepě. Až na bitevní scény, které působily přeci jen trochu jednoduché a dao by se říci, odfláknuté. Peníze jsou asi nejvíc vidět na kostýmech všech postav a na velkolepé výpravě.
Film snímal kameramen F. A. Brabec a podařilo se mu natočit nádherné záběry, připomínající rozlehlá malířská plátna a dobře se popasoval i s častými změnami stylu (zvláště v první, díky tomu trochu zmatené, části).
Hudba funguje docela dobře, k historickému filmu tohoto typu se hodí, bohužel postrádá silný a zapamtovatelný hlavní motiv.
Pokud jde o násilí, které by se při běžném prostudování mohlo zdát na místě, není to až zas tak horké. Je zde pár scén mučení (Zdeněk Srstka si svou roli viditelně užívá) a několik poprav, ale už jsme v historických filmech viděli horší. Možná že ne v těch české provenience, ale v amerických určitě.
Bathoryje rozhodně velmi zajímavý film, který popisuje téma, o kterém se dá přemýšlet, a je ntolik zručně natočen, že baví od začátku až do konce. Jen ten otravný komentář Bolka Polívky mohli vynechat - po chvilce se na to sice zvykne, ale začátek rve uši. Takže konečně rozhodnutí: Určitě běžte, Bathorysi diváky zaslouží.

Ospalá díra

17. července 2008 v 17:07 Filmy
Rok výroby: 1999
Režie:Tim Burton
Hrají:Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon
Ichabod Crane (Johnny Depp) je mladý New Yorský konstábl, který se potkává s nepochopením nadřízených, díky svým novátorským metodám a odporu proti tehdejšímu způsobu vyšetřování ("Seberem prvního, na koho narazíme, budeme ho mučit, on se přizná a odsoudíme ho") a je za trest poslán do zapadlé vesničky Sleepy Hollow ("Ospalá díra"), aby vyšetřil tajemné vraždy, ktreé se zde odehrávají. Už byli zabiti čtyři lidé a všem byla uťata hlava a ta hlava se nenašla. Crane se pouští do vyšetřování, ale postupně vychází najevo, že město terorizuje přízrak bezhlavého jezdce. A po nepříjemné zkušenosti je tomuto faktu nucen uvěřit i racionálně uvažující Crane...
"Surrealisticky" horor tima Burtona je zábavnou a strhující krvavou historkou, která je navíc (přesně v Burtonově stylu) zabalena do nádherně nerealistickcýh obrazů. Celý film má mírný nádech do modra (jen krev je zářivě rudá). Naproti tomu, retrospektivy do Craneova dětsví jsou vyvedeny v přehaných zářivých barvách. Barvy a celkové ladění obrazu se tak stávají dalším vyprávěcím prvkem (nejzanetlnější je to ve chvíli, kdy je kletba zažehnáná a najednou se les stává příjemně optimistickým).
Herecké výkony jsou dobré, přesně se do filmu hodí. Johnny Depp je naprosto uvěřitelný a zábavný, Christina Ricci zase hraje tak dobře, že člověk opravdu neví, jestli jí má věřit nebo ne. Ale nejzábavnější figurkou je Bezhlavý jezdec, jehož podobu s hlavou famózně ztvárnil Christopher Walken. Sice je na plátně v této podobě ani ne dvě minuty, ale i z této chvilky je vidět že si roli viditelně užívá. Ostatní obyvatelé městečka jsou spíše jen karikaturkami normálních lidí - svoji funkci splní, zachovají se tak jak se od nich čeká (nebo nečeká) a tzmizí (odejdou, popř. si nechají setnou hlavu).
Film je poctou takovým filmům, jako byla Jáma a kyvadloRogera Cormana (na tu je zde přímý odkaz v záběru na ženu ovězněnou v kovové panně) a další béčkovým hororům, které vznikaly v šedesátých a sedmdesátých letech. Rozhodně se jedná o typickou Burtonovku, takže pokud máte jeho tvorbu rádi (tak už jste tento fil viděli) nebo vás baví horory toho mírnějšího typu a zvládnete trochu krve a "ufiknutých" vřele tento film doporučuji.

Ptáci na Blesk DVD

9. července 2008 v 22:02 Články
Dnes, 9. července 2008 vyšla v sérii DVD vydávaných bulvárním deníkem Blesk klasika filmového hororu, film Ptáci (The Birds) Alfreda Hitchcocka. Na novinových stáncích jej seženete za 44 Kč, poprvé v Čechách v širokoúhlém formátu a jak v původním znění v českými titulky, tak s českým dabingem, známm z televize, který je poměrně kvalitní. Ale pozor: DVD bude na stánku pouze týden, čili do příští středy a pak se bude stahovat z prodeje (nepochopitelná věc, kterou dělá pouze deník Blesk).
Přehledný kalendář, kdy který film vychází a u kterých novin či časopisu, naleznete ZDE

Puvodni kopie METROPOLIS nalezena

4. července 2008 v 12:18 Články
Po osmdesati letech marneho hledani byla ve filmovem muzeu v Buenos Aires objevena puvodni verze neme sci/fi klasiky rezisera Fritze Langa METROPLIS, po dlouha leta povazovana za ztracenou. Tato puvodni verze z roku 1926 byla verejne promitana pouze jednou a to na Berlinke premiere tohoto filmu.
Monumentalni sci fi se odehrava ve meste budoucnosti, ked bohati ziji v blahobytu a pod nimi v dolnich patrech pracuji delnici, nebo jsou spis primo pozirani demonickym strojem, ztelesnenim pohanskeho boha Molocha. Konflikt zacina, kdyz se syn vysoce postaveneho obcana Freder, zamiluje do delnice Marie. Vse nakonec vrcholi velkou vzpourou delniku a na zaver se Marii s Frederem podari usmirit delniky a "kapitalistu".
Nove nalezena kopie je ale ve velmi spatnem technickem stavu, proto bude muset napred projit dukladnou reconstruct a naslednou digitalizaci. O tu se postara "Nadace Fridricha Murnaua", ktera uz restaurovala predchazejici verze Metropolis.
(Omluvte prosim psani bez hacku a carek, ale nachazim se v zemi, kjejiz klavesnice tuto ceskou vymozenost nepodporuji)