Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Bathory

26. července 2008 v 16:29 |  Filmy
Rok výroby: 2008
Režie:Juraj Jakubisko
Hrají:Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Bolek Polívka, Deana Horváthová
Nerad píši konečné zhodnocení filmu na začátek recenze, ale v tomto případě udělám vyjímku: Jakubiskovi se podařilo natočit český historický film, který je téměř dokonalý. Ať si kdo chce říká co chce.
Příběh vypráví o uherské hraběnce Alžbětě (ve filmu důsledně pojmenovávané Erzsébet) Báthoryové, která má pověst nevětší vražedkyně všech dob a údajně se koupala v krvi mladých panen. Jakubisko si ve scénáři a později ve filmu dal tu práci, aby hraběnku z této pozice dostal, a udělal z ní v podstatě nevinnou oběť intrik, jejichž účelem bylo získání jejího majetku...
Film je rozdělen do tří kapitol, které jsou pojmenované po po osobách, které hraběnčin život formovaly. První je Ferenc, její manžel. V této části, která je romantickým dramatem se vše hlavně točí kolem hraběnšiného vztahu s malířem Carvaggiem. Ve druhé části dojde ke změně stylu a příběh se nyní odehrává spíše v temnějších , až hororových odstínech, které přináší kořenářka Dravulie. No a v závěrečené části nazvané Thurzo se příběh mění na politický thriller.
Do těchto tří žánrů se podařilo vložit složitou mozaiku postaviček, které jsou povětšinou zahrány vynikajícími herci. Nejvíc prostoru má Anna Friel, jak Alžběta, ale vynikající je též Karel Roden jako zrádce Thurzo, který hraje s kamnnou tváří přítele, aby hned za dalšími dveřmi zradil. Darvulie Deany Horváthové je ukázková čarodějnice, ale vypadá, že její úmysly nejsou až tak černé. Poněkud nadbytečně působí dva mniši - vyšetřovatelé (velmi silně připomínají Annaudovo Jméno růže) Bolka Povíky a Jiřího Mádla, a zvláště jejich "bondovské" vynálezy - při jejich použití mnoho divaků prskalo smíchy... Ale rozhodně to bylo příjemné odlehčení, zvláště v prostřední, temné části.
Bathoryje nejdaržším českým filmem a proto působí velkolepě. Až na bitevní scény, které působily přeci jen trochu jednoduché a dao by se říci, odfláknuté. Peníze jsou asi nejvíc vidět na kostýmech všech postav a na velkolepé výpravě.
Film snímal kameramen F. A. Brabec a podařilo se mu natočit nádherné záběry, připomínající rozlehlá malířská plátna a dobře se popasoval i s častými změnami stylu (zvláště v první, díky tomu trochu zmatené, části).
Hudba funguje docela dobře, k historickému filmu tohoto typu se hodí, bohužel postrádá silný a zapamtovatelný hlavní motiv.
Pokud jde o násilí, které by se při běžném prostudování mohlo zdát na místě, není to až zas tak horké. Je zde pár scén mučení (Zdeněk Srstka si svou roli viditelně užívá) a několik poprav, ale už jsme v historických filmech viděli horší. Možná že ne v těch české provenience, ale v amerických určitě.
Bathoryje rozhodně velmi zajímavý film, který popisuje téma, o kterém se dá přemýšlet, a je ntolik zručně natočen, že baví od začátku až do konce. Jen ten otravný komentář Bolka Polívky mohli vynechat - po chvilce se na to sice zvykne, ale začátek rve uši. Takže konečně rozhodnutí: Určitě běžte, Bathorysi diváky zaslouží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbil se vám film Bathory Juraje Jakubiska?

Ano! 50% (4)
Ne... 25% (2)
Neviděl/a 25% (2)

Komentáře

1 Dívák Dívák | 29. července 2008 v 21:22 | Reagovat

Bathory má do dokonalosti daleko, bohužel.. příběh, obraz i atmosféra takového Údolí včel je mnohem lepší.. chceme-li výpravný film, pak mnohem lepší je třeba Království nebezké

2 JVSoolen JVSoolen | 30. července 2008 v 10:31 | Reagovat

Ano pravda, jenze kralovstvi nebeske je americky film a Bathory cesky - a z toho uhlu se na nej musime divat. bathory bych prirovnal svym stylem k poslkym historickym velkofilmum jako je Ohnem a mecem (i kdyz v tomto pripade byly lepsi bitvy)

3 Petar Petar | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 17:17 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama