Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Ospalá díra

17. července 2008 v 17:07 |  Filmy
Rok výroby: 1999
Režie:Tim Burton
Hrají:Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon
Ichabod Crane (Johnny Depp) je mladý New Yorský konstábl, který se potkává s nepochopením nadřízených, díky svým novátorským metodám a odporu proti tehdejšímu způsobu vyšetřování ("Seberem prvního, na koho narazíme, budeme ho mučit, on se přizná a odsoudíme ho") a je za trest poslán do zapadlé vesničky Sleepy Hollow ("Ospalá díra"), aby vyšetřil tajemné vraždy, ktreé se zde odehrávají. Už byli zabiti čtyři lidé a všem byla uťata hlava a ta hlava se nenašla. Crane se pouští do vyšetřování, ale postupně vychází najevo, že město terorizuje přízrak bezhlavého jezdce. A po nepříjemné zkušenosti je tomuto faktu nucen uvěřit i racionálně uvažující Crane...
"Surrealisticky" horor tima Burtona je zábavnou a strhující krvavou historkou, která je navíc (přesně v Burtonově stylu) zabalena do nádherně nerealistickcýh obrazů. Celý film má mírný nádech do modra (jen krev je zářivě rudá). Naproti tomu, retrospektivy do Craneova dětsví jsou vyvedeny v přehaných zářivých barvách. Barvy a celkové ladění obrazu se tak stávají dalším vyprávěcím prvkem (nejzanetlnější je to ve chvíli, kdy je kletba zažehnáná a najednou se les stává příjemně optimistickým).
Herecké výkony jsou dobré, přesně se do filmu hodí. Johnny Depp je naprosto uvěřitelný a zábavný, Christina Ricci zase hraje tak dobře, že člověk opravdu neví, jestli jí má věřit nebo ne. Ale nejzábavnější figurkou je Bezhlavý jezdec, jehož podobu s hlavou famózně ztvárnil Christopher Walken. Sice je na plátně v této podobě ani ne dvě minuty, ale i z této chvilky je vidět že si roli viditelně užívá. Ostatní obyvatelé městečka jsou spíše jen karikaturkami normálních lidí - svoji funkci splní, zachovají se tak jak se od nich čeká (nebo nečeká) a tzmizí (odejdou, popř. si nechají setnou hlavu).
Film je poctou takovým filmům, jako byla Jáma a kyvadloRogera Cormana (na tu je zde přímý odkaz v záběru na ženu ovězněnou v kovové panně) a další béčkovým hororům, které vznikaly v šedesátých a sedmdesátých letech. Rozhodně se jedná o typickou Burtonovku, takže pokud máte jeho tvorbu rádi (tak už jste tento fil viděli) nebo vás baví horory toho mírnějšího typu a zvládnete trochu krve a "ufiknutých" vřele tento film doporučuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama