Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Srpen 2008

Stezky slávy

29. srpna 2008 v 19:55 Filmy
Rok výroby: 1957
Režie:Stanley Kubrick
Hrají:Kirk Douglas, Ralph Meeker, Richard Anderson, Adolphe Menjou
Zuří první světová válka. Francouzkému plukovníku Daxovi je udělen nesmyslný rozkaz zaútočit na těžce bráněný kopec, který je důležitým stretegickým bodem. Útok má být proveden ve dne, pouze po krátké dělostřelecké přípravě a s nasazením veškerých sil, přičemž se nehledí na na možné ztráty. Útok sice začne, ale po čase jsou dvě roty přibity k zemi neutichající palbou německých kulometů a ustupují a jedna rota ani nepoustí zákop. To rozčílí k nepříčetnosti vrchního velitele, tvrdého důstojníka ze staré školy, a nařdídí vybrat tři muže (původně uvažoval o stu), každého z jedné roty, kteří budou postaveni před vojenský soud. Obhajoby odsouzenců se ujímá plukovník Dex, který se útoku účastnil a ví, že celý soud a obvinění je jen nesmyslná manýra vrchního velitele...
Netardičně pojatý válečný film, který se ve třetině zlomí v soudní drama natočil mladý Stanley Kubrick, už zde je patrný jeho utvářející se rukopis (dlouhé jízdy kamerou...) a perfekcionismus, zejména v práci s herci. Nejdůležitější postavou v tomto filmu je patrně plukovník Dax ztvárněný Kirkem Douglasem, který je neprosto důvěryhodný v roli spravedlivého a oblíbeného velitele. Na druhé straně, Richard Anderson v roli vrchního velitele je naprosto tvrdý a nekompromisní a totálně nesympatický. Až si divák říká, co ho vede k tomu být tak tvrdý, že dokáže vydat rozkaz, aby se střílelelo do vlastních řad. I ostaní postavy jsou obsazeny charakterovými a zapamatovatelnými herci, takže se ani postavy špianvých a zablácených vojáků nepletou.
Film je černobílý, ale myslím si, že barva by mu spíše ubrala na působivosti a zajímavé hře světla a stínu - v tomto směru je jasným favoritem scéna noční hlídky. Bitevní scény jsou velkolepé, tak jak mají být, prostředí, ve kterém se příběh odehrává je vlhké, bahnité a špinavé a podává tak velmi živý obraz o poměrech v zákopech první světové války. O to větší je kontrast, když se děj přesune do barokního francouzkého zámečku, kde se odehrává polní soud.
Stezky slávyjsou jedním z mála válečných filmů, které se odehrávají v 1. světové válce a navíc je velmi kvalitní. Pro milovníky válečných filmů povinnost, pro ostatní jen příjemné a zábavné rozšíření filmových obzorů, které si rozhodně zaslouží šanci.

Problémy očekávaných trháků

23. srpna 2008 v 10:59 Novinky
Komiksový Watchmen Zacka Sndera se dostal do menších potíží, které by mohlo ohrozit, či spíše posunout jeho premiéru. Jde o to, že studio 20th Century Fox zjistilo (zrovna teď), že je stále vlastníkem části práv na slavnou komiksovou předlohu a bude se snažit (zatím spíše vyhrožují), že zabrání premiéře filmu. Pokud jde o právní stránku věci, soud v Los angeles dal Foxům za pravdu.
Ale vypadá to tak, že hlavním cílem Foxu je vytřískat co nejvíce peněz jako odškodnéé od studia Warner Bros.
Druhou změnou je posunutí premiéry šestého dílu Harryho Pottera, nazvaného Harry Potter a Princ dvojí krve, která měla být již tento rok na podzim. K hrůze všech fanoušků je odsunuta až na léto 2009. Ale dobrou zprávou může být, že natáčení závěrečné části, Harry Potter a Relikvie smrti (rozdělené do dvou částí) začne v únoru 2009 a bude trvat neskutečných 14 měsíců. Režírovat bude David Yates.
Poslední dobrou zprávou je, že práce na scénáři HOBITA byly konečně s definitivní platností zahájeny. Společně s režisérem Guliermem del Torem na něm pracují scénáristé Pána prstenů Peter Jacskon, Philippa Boyens a Fran Walsh, takže je ve v dobrých rukou. A dějová linie je prý "skvostná". Premiéry prní části se dočkáme už na Vánoce roku 2011, druhý díl bude následovat o rok později.

Barva ráje

15. srpna 2008 v 15:35 Filmy
Rok výroby: 1999
Režie:Majid Majidi
Hrají:Hussein Mahjoub, Mohsen Ramezani, Salime Feizi, Farahzah Safari
Asi desetiletý Muhammad travá školní rok v Teheránu, v internátní škole pro slepé děti. Na konci roku se i on chystá domů, do horské vesničky, kde na něj čeká milující babička a dvě sestry. A také ovdovělý otec, pro kterého je Muhamad jen překážkou v jeho vlastních plánech. Slepý chlapec vnímá všechen okolní svět jako zázrak a jeho otec nerozumí, jeho syn mu je na obtíž. A tak ho jedné noci odvede z domova do dílny slepého truhláře, aby se tam vyučil. Nevidí, že jeho syn je nejdůležitější, co v životě má. A než to pochopí, bude muset ujít ještě velký kus v cestě osudu, na jejímž konci bude muset zaplatit velkou daň, aby pochopil...
Majidiho film byl ro mě příjemným překvapením a prvním íránským filmem, který jsem měl možnost vidět. Film neoplývá složitým dějem, naopak má poměrně jednoduchý scénář, ale i v pouhých devadesátí minutách (možná právě pro to), je to film velmi silný a strhující. Film stojí a padá na hercích, kteří jsou úchvatní. Nejvíce pozornosti na sbe strhává slepý chlapec v hlavní roli, který mnoho scén odehraje jen svýma rukama a nebo málo slovy a vše je naprosto pochopitelné a jasné. O nic méně slabší není výkon Husseina Mahjouba v roli otce, který přesvědčivě ztvárňuje duševní muka otce, v něm bojuje jeho osobní prospěch a osoba jeho syna.
Režisér Majidi vypráví převážně obrazem a ten je v tomto filmu naprosto fantastický. Šedá prázdnota města je nahrazena zelenými lesy, barevnými poli, domy, vše září, svítí a má samo o sobě výpovědní hodnotu. Občas se také dočkáme použití barevných filtrů, který už tak dokonle nasnímaný a komponovaný obraz jen umocňují.
Pokud jste ještě neměli příležitost shlédnout Íránský film, Barva ráje je dobrým začátkem.

Tarantino získal Brada Pitta

8. srpna 2008 v 19:41 Novinky
Podle britské agentury BBC se Brad Pitt definitivně upsal režiséru Quentinu Tarantinovi. V jeho připravovaném filmu Inglourious Bastards ztvární roli poručíka Alda Rainea. Uvažovaný, ale zatím neobsazený Leonardo Dicaprio by měl hrát nacistu Hanse Landu.
Film by měl být jakýmsi remakem klasiky "Tucet špinavců". Stejně jako v tomto případě e bude děj točit kolem skupiny odsouzenců na smrt, kteří se dobrovolně přihlásí (výměnou za pročištění bohatých trestních rejstříků) na sebevražednou misi v nitru Němci okupované Francie. Natáčet by se mělo začít v říjnu v Německu a premiéra je naplánována na příští festival v Cannes. Obavy panují jen kolem délky filmu, protože scénář, který Tarantino napsal ještě před Jackie Brownovou, má šest set stránek.

Morgan Freeman havaroval a je v nemocnici

4. srpna 2008 v 21:54 Osobnosti
Americký herec, držitel Oscara za vedlejší mužskou roli ve filmu Clinta Eastwwoda Million Dollar Baby, Morgan Freeman (71), měl v neděli večer těžkou autonehodu. Nehoda se stala nedaleko od hercova ranče v neobydlené oblasti, kterou prochází missipská dálnice. Podle policistů sjelo hercovo auto uměsta Ruleville z dálnice a několikrát se převrátilo. Herec byl po nehodě při vědomí, dokonce prý žertoval s jedním ze záchranářů, ale byl s těžkými zraněními převzen vrtulníkem do nemocnice.
Freeman řídil auto patřící Demaris Meyerové z Memphisu, která též byla v osudné chvíli jeho spolujezdkyní. O jejím stavu není nic známo. Freemen, kromě výše zmíněného Oscra, obdržel též dvě nominace (za filmy Vykoupení z věznice Shawshank a Řidič slečny Daisy) a ptaří k nejlepším hercům současnosti. Naposledy jsme jej v českých kinech mohli vidět v komiksovém akčním snímku Wanted.

Watchmen konečně na plátně

3. srpna 2008 v 17:14 Filmy
Jeden z nejslavnějších grafických románů, Watchmen (česky jako strážci) si konečně našli cestu na stříbrná plátna. Příběh superhrdinů, kteří jsou v jádru vlastně obyčejní lidé s normálními straostmi a problémy napsal a nakreslil v polovině osmedesátých let slavný koiksový autor Alan Moore (několik adaptací jeho koiksů se už na plátně objevilo, ale autor se od nich distancoval - to samé platí i pro Watchen) a od té doby si na něm vylámala zuby pěkná řádka slavných filmařů, jako Terry Gilliam, Darren Aronofsky ((režisér Rekviem za sen a Fontány) a také režisér sugestivního Letu 93 Paul Greengrass, který chtěl děj přenést do současosti. Nakonec se příběhu ujal Zack Snyder, který tak stylově natočil komisový román Franka Millera 300. A podle první ukázky to vypadá hodně stylově a hodně dobře.