Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Barva ráje

15. srpna 2008 v 15:35 |  Filmy
Rok výroby: 1999
Režie:Majid Majidi
Hrají:Hussein Mahjoub, Mohsen Ramezani, Salime Feizi, Farahzah Safari
Asi desetiletý Muhammad travá školní rok v Teheránu, v internátní škole pro slepé děti. Na konci roku se i on chystá domů, do horské vesničky, kde na něj čeká milující babička a dvě sestry. A také ovdovělý otec, pro kterého je Muhamad jen překážkou v jeho vlastních plánech. Slepý chlapec vnímá všechen okolní svět jako zázrak a jeho otec nerozumí, jeho syn mu je na obtíž. A tak ho jedné noci odvede z domova do dílny slepého truhláře, aby se tam vyučil. Nevidí, že jeho syn je nejdůležitější, co v životě má. A než to pochopí, bude muset ujít ještě velký kus v cestě osudu, na jejímž konci bude muset zaplatit velkou daň, aby pochopil...
Majidiho film byl ro mě příjemným překvapením a prvním íránským filmem, který jsem měl možnost vidět. Film neoplývá složitým dějem, naopak má poměrně jednoduchý scénář, ale i v pouhých devadesátí minutách (možná právě pro to), je to film velmi silný a strhující. Film stojí a padá na hercích, kteří jsou úchvatní. Nejvíce pozornosti na sbe strhává slepý chlapec v hlavní roli, který mnoho scén odehraje jen svýma rukama a nebo málo slovy a vše je naprosto pochopitelné a jasné. O nic méně slabší není výkon Husseina Mahjouba v roli otce, který přesvědčivě ztvárňuje duševní muka otce, v něm bojuje jeho osobní prospěch a osoba jeho syna.
Režisér Majidi vypráví převážně obrazem a ten je v tomto filmu naprosto fantastický. Šedá prázdnota města je nahrazena zelenými lesy, barevnými poli, domy, vše září, svítí a má samo o sobě výpovědní hodnotu. Občas se také dočkáme použití barevných filtrů, který už tak dokonle nasnímaný a komponovaný obraz jen umocňují.
Pokud jste ještě neměli příležitost shlédnout Íránský film, Barva ráje je dobrým začátkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Invino Invino | E-mail | Web | 6. února 2012 v 14:52 | Reagovat

No jasnýýýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama