Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Stezky slávy

29. srpna 2008 v 19:55 |  Filmy
Rok výroby: 1957
Režie:Stanley Kubrick
Hrají:Kirk Douglas, Ralph Meeker, Richard Anderson, Adolphe Menjou
Zuří první světová válka. Francouzkému plukovníku Daxovi je udělen nesmyslný rozkaz zaútočit na těžce bráněný kopec, který je důležitým stretegickým bodem. Útok má být proveden ve dne, pouze po krátké dělostřelecké přípravě a s nasazením veškerých sil, přičemž se nehledí na na možné ztráty. Útok sice začne, ale po čase jsou dvě roty přibity k zemi neutichající palbou německých kulometů a ustupují a jedna rota ani nepoustí zákop. To rozčílí k nepříčetnosti vrchního velitele, tvrdého důstojníka ze staré školy, a nařdídí vybrat tři muže (původně uvažoval o stu), každého z jedné roty, kteří budou postaveni před vojenský soud. Obhajoby odsouzenců se ujímá plukovník Dex, který se útoku účastnil a ví, že celý soud a obvinění je jen nesmyslná manýra vrchního velitele...
Netardičně pojatý válečný film, který se ve třetině zlomí v soudní drama natočil mladý Stanley Kubrick, už zde je patrný jeho utvářející se rukopis (dlouhé jízdy kamerou...) a perfekcionismus, zejména v práci s herci. Nejdůležitější postavou v tomto filmu je patrně plukovník Dax ztvárněný Kirkem Douglasem, který je neprosto důvěryhodný v roli spravedlivého a oblíbeného velitele. Na druhé straně, Richard Anderson v roli vrchního velitele je naprosto tvrdý a nekompromisní a totálně nesympatický. Až si divák říká, co ho vede k tomu být tak tvrdý, že dokáže vydat rozkaz, aby se střílelelo do vlastních řad. I ostaní postavy jsou obsazeny charakterovými a zapamatovatelnými herci, takže se ani postavy špianvých a zablácených vojáků nepletou.
Film je černobílý, ale myslím si, že barva by mu spíše ubrala na působivosti a zajímavé hře světla a stínu - v tomto směru je jasným favoritem scéna noční hlídky. Bitevní scény jsou velkolepé, tak jak mají být, prostředí, ve kterém se příběh odehrává je vlhké, bahnité a špinavé a podává tak velmi živý obraz o poměrech v zákopech první světové války. O to větší je kontrast, když se děj přesune do barokního francouzkého zámečku, kde se odehrává polní soud.
Stezky slávyjsou jedním z mála válečných filmů, které se odehrávají v 1. světové válce a navíc je velmi kvalitní. Pro milovníky válečných filmů povinnost, pro ostatní jen příjemné a zábavné rozšíření filmových obzorů, které si rozhodně zaslouží šanci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikita Nikita | Web | 29. srpna 2008 v 20:09 | Reagovat

ROBIM DESINGY TAK NEVAHAJ A OBJEDNAJ SI

2 Henrich Henrich | E-mail | Web | 1. října 2011 v 5:52 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama