Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Máj

14. září 2008 v 17:35 |  Filmy
Rok výroby: 2008
Režie:F. A. Brabec
Hrají:Jan Tříska, Juraj Kukura, Matěj Stropnický, Sandra Lehnertová

Zimní krajinou prochází starý kat. Vrací se na místa, kde před sedmi lety popravil mladého loupežníka Viléma, který kvůli dívce Jarmile, zabil svého otce. Hlavou se mu honí spousta otázek, ale hlavně jediná: Kdo odsoudí kata? Stojíce pod rozpadajícím se kolem, na kterém je dosud Vilémova lebka, vypráví nám svůj příběh.
"Byl pozdní večer, první máj. Večerní máj - byl lásky čas..." Takto začíná slavná báseň Karla Hynka Máchy, kterou se režisér, kameraman (a v tomto případě i scénárista) F. A. Brabec nechal inspirovat. Z básně, která je převážně lyrická dokázal objevit střípky tragického milostného trojúhelníku a s jistou dávkou umělecké licence jej převedl na filmové plátno. A je třeba říci, že na to, o jak těžkou látku se jedná, si s ní poradil velmi dobře.
Brabec se vydal svou vlastní cestou a natočil film, který se neodehrává v nějakém konkrétním období a navíc ještě spojuje staré a nové. Podařilo se mu zachovat lyrickou podobu básně, kterou převedl do nádherných obrazů. Nejsou tak barevně přestylizované jako v Kytici, ale jsou krásné a působivé. Často využívá zpomalených záběrů, výrazných obrazových filtrů a velkých detailů.
Obrazům jsou podřízeny i herecké výkony, které se ale nedají hodnotit obvyklými měřítky. Satrý kat, vypravěč Jana Třísky působí někdy až příliš staře a unaveně, ale to byl asi cíl. Na druhou stranu, Juraj Kukura ztvárnil svého mlynáře Shiffnera jako silného, zkušeného muže (v tom mu napomáhá impozantní Kukurova postava) a důstojného Vilémova soupeře. Na druhou stranu Vilém je spíše rozvrený hipík (stejně jako jako jeho loupežnická banda), kterého zasáhla láska silou, kterou ani sám nečekal. Projde ale razantní proměnou. Po vraždě svého otce trpí ve vězení a mění se ze silného jedince v v rozervanou zničenou trosku. Jarmila, dívka kvůli které se vše semele je naopak vylíčena jako jednoduchá, naivní dívka, která snad ani neví co chce.
Zmínil jsem spojení starého a moderního. Kromě moderně pojatých hrdinů je moderní hudba, o kterou se postarali Support Lesbiens. A je potřeba říci, že opravdu příjemně překvapili. Instruemntální skladby jsou naprosto dokonalé a písně mají v textech použity originální Máchovy verše.
Hlavním motivem filmu je věčnost. Věčnost kat Vilémovi dokazuje lebkou na šibenici, o věčnostia o životě přemítá Vilém v kobce, když vidí svého zabitého otce a starch z věčnosti má úžasně pozitivní postava Vladimíra Javorského, který je protipólem temného kata.
Máj je rozhodně výrazným počinem v současné české kinematografii, který má navíc i obrovský filozofický přesah. Ale je potřeba k tomuto filmu přistupovat s otevřenou hlavou a nehledat v něm přesný přepis Máchy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daniel Daniel | E-mail | 21. září 2008 v 11:51 | Reagovat

Nemohu jinak, než li poděkovat. Jestli lze zfilmovat krásu a sen probarvit hudbou v absolutní dokonalost tak Máj se stal díky F.A.Bracovi nesmrtelným. Chodím na něj do kina znovu a znovu a nemohu uvěřit....

2 Mert Mert | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 2:01 | Reagovat

Souhlasím, fajn článek a říkám si: Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem.:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama