Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Občan Kane

22. října 2008 v 9:37 |  Filmy
Rok výroby: 1941
Režie:Orson Welles
Hrají: Joseph Cotten, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Orson Welles, Alan Ladd

První film (v podstatě) "zázračného dítěte" Orsona Wellese patří k nejoceňovanějším filmů v dějinách kinematografie. Začíná smrtí mediálního magnáta Charlese Fostera Kanea a vyřknutím jeho posledních slov "Rosebud". Po zybtek filmu se pak reportér snaží vypátrat význam tohoto slova a pomocí filmových týdenníků, retrospektiv a vzpomínek pamětníků si poamlu skládá obraz Kaneova života a Kaneovy osobnosti.
Wellesovi v roce 1941 natočil film, který v podstě vdefinoval žánr fiktivního dokumentu. Tomu napovídá už nápadité shrnutí Kaneových úspěchů v podobě filmového týdenníku se vším všudy - s hlasem vypravěče, typickou hudbou i celkovým stylem. Hned na začátku se tak dozvídáme vše potřebné. Orson Welles ale míchá i další žánry s neobyčejnou bravurou. Úvodní záběry na Kaneovo sídlo Xanadu v bouři si nezadjí s těmi nejslavnějšími horory, ale netrvá dlouho a přenášíme se do detektivního příběhu (včetně sbírání důkazů a rozhovorů se svědky), přejdeme přes komedii a dojde i na romantický film. Celý tento koncept míchání žánrů a stylu vyprávění byl ve své době naprosto novátorský a díky tomu se Občan Kane zapsal do seznamů nejlepších filmů.
Ale nejen kvůli výše uvedenému. Ve filmu hraje prim dokonalá kamera, která si po vzoru filmu noir hraje s rozantním kontrastem světla a stínu a také se v několika záběěrech dočkáme nevídané hloubky ostrosti - takové, že se ani nepoužívá v dnešních filmech. Po letech bádání sice vyšlo najevo, že jedná o trik (70% záběrů tohoto filmu, jsou nějak trikově upraveny), ale to jim na působivosti ani v nejmenším neubírá.
Nápadité je i využití hudby Bernarda Hermanna.- i když je melodická, přesně ve stylu filmu té doby, funguje jen podprahově a dokonale podporuje vyznění scén.
Z hereckých výkonů na sebe nejvíce pozornosti strhává samotný Welles v roli Kanea. Přesvědčivě ho ztvárnil jako mladého ambiciózního mladíka i starého, unaveného muže, který má všechno, jen nějaká blízká osoba mu chybí. Ostatní herecké výkony jsou také solidní, zvláště obou Kaneových životních partnerech (aby se to odlišilo, jedna je tmavovláska a druhá blondýna).
Občan Kane je překvapivě zábavnou a úžasně natočenou klasikou, kterou by neměl minout žádný filmový fanoušek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Babofka Babofka | E-mail | Web | 19. června 2012 v 16:17 | Reagovat

Bezva blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama