Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Skrytá identita

29. října 2008 v 16:10 |  Filmy
Rok výroby: 2005
Režie:Martin Scorsese
Hrají:Leonardo DiCaprio, Matt Damon, jack Nicolson, Mark Wahlberg, Martin Sheen

Už roky se snaží bostonská státní policie přijít na kobylku šéfovi místní irské mafie, Franku Costellovi. Najme proto mladého policistu Billyho Costigana, nechá ho odsedět několikaměsíční test a vyšle do akce. Ale to samé udělá i boss Costello. Ten zas do jednostky pověřené jeho vyšetřováním nasadí Colina Sullivana, kterého celé mládí připravoval na podobné úkoly a vyslal ho do stejné školy, kterou vychodil i Costigan. A obě skupiny tuší, že v jejich prostředí se nachází krysa.
Martin Scorsese opuští New York a do bostonu přináší svůj typ kriminálních filmů ze "špinavých ulic". Tentokrát přepracoval honkongský film Volavkaa podařilo se (společně se scénáristou Williamem Monohanem) stvořit moderní krimifilm ve Scorseseho starém/špinavém stylu. Na zábavnosti se kromě od základu napínavé hlavní premisy, podílí i svižné přestříhávání mezi oběma hrdiny, která je asi tak rychlé, jako bývá finále těsně před konfrontací ve filmech, které obsahují dvě pararelní linie. Ale i bez toho je film dobře vystavěný, od začátku do konce draží diváka napětí a místy šponuje nervy k prasknutí. A je to ještě zábavnější díky tomu, že divák obě "krysy" zná a místy má sto chutí hrdinům nakopat, že jim nedojde něco tak průzračného.
Herecké výkony jsou na výši a postavy dobře obsazené. Příjemným překvapením je Jack Nicholson v roli Costella. Nevyklouzl sice úplně ze své obyvklé škatulky nerudného důchodce, ale na druhou stranu ji obohatil o další prvky. Tenhle nerudný důchodce totiž dokáže klidně zastřelit člověka a ještě se u toho dobře bavit. Obě "krysy" jsou také dobře obsazené, ale sympatičtější je přeci jen DiCaprio jako Billy, Damonův Colin je až příliš hnusný a příliš okatě sabotující. Ale v určitých chvílích lze palce držet oběma. Důležitou, i když malou postavou je policista Marka Wahlberga, přes ktrého se nakonec dostaneme až do finále. A nejlepší je poslední záběr na krysu, procházející se po balkóně... Tím dodal Scorsese filmu nový rozměr a v mých očích ho o pár procent pozvednul.
Hudbu k filmu napsal Howard Shore, ale ve filmu příliš nevynikne. Větší prostor dostávají dobové hity. Dočkámě se Mafiány odzkoušené Gimme Shelter od Rolling Stones (perfektní písnička na úvod filmu), ale také Comfortably Numb od Pink Floyd, tentokrát v podání Rogera Waterse a Van Morrisona a takých irských folk-punkerů Dropkirk Murphys. Scorsese si opět dal s výběrem hudby velkou práci a k obrazům perfektně sedí a samotný písničkový soudtrack je přeinejmenším stejně zábavný jako samotný film.
Skarý identita je příjemným návratem Martina Scorseseho ke kořenům a pro divááka čerstvým závanem vzduchu do upadajícího žánru kriminálního, popř. mafiánského filmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama