Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Tobruk

4. října 2008 v 14:26 |  Filmy
Rok výroby: 2008
Režie:Václav Marhoul
Hrají:Kryštof Rímský, Jan Meduna, Matěj Hádek, Michal Novotný

Po letech v Čechách vznikl regulérní válečný film. A nutno říct, že na to, že se jedná o film vzniklý v českých podmínkách, je velmi precizně udělaný a je vidět, že jej natočil vojenský nadšenec Václav Marhoul. Film popisuje působení československých vojáků při obraně Lybijského přístavu Tobruk.
Režisér Marhoul vypráví příběh ve dvou částech. První, odehrávající se ve výcvikovém táboře se otevírá s příjezdem dvou nováčků, jedním z nich je i Žid Jan Lieberman, který se později potýká s rasově motivovaným chováním velitele čety. Ale rozhodně není hlavním hrdinou. Tento mlčenlivý voják je jen jedním z těch několika, kteří tvoří první četu, která sama je hlavním hrdinou. Bohužel, první část je poněkud slabší částí filmu. Po příjezdu na frontu se ale vše razantně mění a spolu s vojáky cítíme horko písku, nedostatek vody a máme strach, kdy přijde další neočekávané ostřelování. Zajímavé je též podání bojových scén: Němci totiž v podstatě nejsou vidět. Kromě jedné scény (kdy vidíme siluety vojáků, blížící se k zákopům), jsou nepřátelé jen těmi, kteří střílí po zákopech dělostřelecké granáty. Rozhodně zajímavé podání, ale je pořeba říci, že i způsob, jak ušetřit nějakou tu korunu. Herecké výkony hrdinů jsou realistické, ale čím víc se blížíme ke konci filmu, tím jsou kvůli nánosům prachu hůře rozeznatelní. Ale to posiluje atmosféru pouště, která je i tak více než působivá.
Tobruk si hodně bere ze svých slavnějších předchůdců v žánru válečných filmů, ale i tak je bílou vránou, nebo chcete-li příjemným zjevením na českém filmovém nebi, které se zapíše do historie jako ojedinělý, precizně zpracovaný projekt, ze kterého čiší nadšení jeho tvůrců. Už proto stojí za to dát mu šanci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama