Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Katyň

29. listopadu 2008 v 18:35 |  Filmy

Rok výroby: 2007
Režie:Andrzej Wajda
Hrají:Joachim Paul Assböck, Andrzej Chyra, Artur Zmijewskij, Stanislawa Celińska


Polský režisérský bard Andrzej Wajda se vyrovnává se svou vlastní minulostí a předkládá divákům příběh strašlivého maskaru polských důstojníků, který provedla Sovětská armáda. Na tragickou kapitolu polských dějin se snaží dívat nestranně a obžalovává "jen" totalitní režimy všeobecně. Konfrontuje nás s oběma pohledy na tu samou událost (Německý - udělali to Rusové) a poválečný sovětský (udělali to Němci) a dokládá to záběry z dobových týdenníků, které jsou v podstě totožné: Exhumace, jasné potrvzení, že tímto způsobem zabíjela právě ta nepřátelská strana a posvěcení hrobů. A v obou případech hroby světí ten samý polský kněz. To je asi nejdůležitější poselství filmu. Wajda nám tímto jednoduchým (a navíc dobovým) záběrem ukazuje povahu a snadnou manipulovatelnost polského národa.


Film začíná vynikající scénou na mostě a končí silnou scénou samotného katyňského masakru. A mezitím po většinu času sledujeme manželky popravených důstojníků. Tím se Wajda vyhnul nedostku vyprávěcího materiálu, kterým by dozajista "pouhé" zajetí bylo. Na druhou stranu ale na plátno přenáší velké množství (hlavně ženských) postav a spoustu motivů, z nichž některé nechává nedořečené (viz scéna s kinem).
I když se jedná o film s poměrně dlouhou stopáží, nenudí a na konci dokonce režisér přinutí diváka nehnutě sedět a sledovat černé plátno a nechat se obklopit polskou náboženskou písní. A následující závěrečné titulky jsou, proti všech divákovým očekáváním, naprosto tiché.
Zmínil jsem náboženskou píseň. Film je, přesně v duchu Polska, plný různých náboženských symbolů (Ježíš přikratý vojenským pláštěm apod.), které asi v Polsku (nebo pro člověka zběhlého ve věrouce) mají svůj symbolický význam, ale pro běžného diváka jen zbytečně komplikují a znepřehledňují děj, až si divák říká: "A co má znamnat tohle?"
Wajda rozhodně natočil zajímavý film, poprávu nominovaný na Oscara a rozhodně stojí za to jej shlédnout. Bohužel v divákovi nezanechá tak hlubokou stopu, jak by si pan režisér představoval.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michel Michel | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 4:56 | Reagovat

Tady je to velmi zajímavé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama