Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Máj OST

24. listopadu 2008 v 19:56 |  Soudtracky
Autor: Support Lesbiens / Počet skladeb: 24 / Délka: 46:30

Nestává se příliš často, aby k českému filmu vyšel soudtrack, který by se neskládál jen ze samých popových, popřípadě rockových písní, ale soudtrack, který přináší hudbu přímo z filmu. Ale stalo se to a zravna u filmu, kterému hudba pozvedla už tak dokonalou estetickou podobu. Mluvím o filmu Máj režiséra F.A. Brabce, který se rozhodl netradičně využít hudbu rockové skupiny Support Lesbiens. A rouhodně to byl dobrý nápad: K filmu hudba sedne perfketně a funguje i na samostatný poslech.
Celý se nese v duchu dvou hlavních témat, která poprvé zazní hned v prvních dvou skladbách. Obě jsou ve své jednoduchosti velmi pěkná a tomu, kdo fil vidět se v hlavě spojí s některými obrazy. Třetí skladby je rádiem mnohokrát hraná titulní skladba, která je vlastně zhudebněným Máchovým textem. V následující, Jarmilo, Jarmilo! Viléme Viléme! Se k hudbě kapely přídává výrazný symfonický orchestr, aby společně zahráli skladbu, která z velké části podbarvuje ukázku z filmu.
První překvapení nastává s pátou skladbou, ve které se poprvé setkáváme s recitací Jana Třísky, který si ve filmu zahrál postavu kata. Jeho hlas se k Máchově textům perfektně hodí a podbarven hudbou je téměř dokonalý. Jen Třískovo špatně vyslovované ř občas zatahá za uši. Ale to je jen malá vada na kráse. Celé album se nese v příjmené kytarové nostalgii občas podbarvené syntezátory a orchestrem. Může to znít monotónně, ale rozhodně není.
Pomalá tempo narušují zpívané písně, opět zhudebněné Máchovy texty hrané ve stylu Support Lesbiens. Nejvíc asi posluchače překvpaí vypalovačka Teď pravý čas, postavte stán, která na uši zaútočí rockovou energií, množstvím hlasů a v refrénu dokonce i jakýmsi náznakem rapu. Ve filmu podbarvovala Vilémova duševní muka před popravou. Příjemnou záležitostí je Pozdravujte zemi (opět sám pan Mácha), která byla zpívána lidmi v kostele. Zde je doplněná o téměř Pink Floydovskou kytaru. Jeden z těch nejlepších kousků na albu.
Dvacetičtyř stopé album uzavírají dvě skladby s přídomkem Vol. 2, která jsou pokračováním již slyšených skladeb.
Májod Support Lesbiens je neovyklým zjevem na české soudtrackové scéně a kvůli tomu mu staojí za to dát šnaci. Svým přívalem pěkných melodií se za za tu možnost bohatě odmění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama