Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Moucha

9. listopadu 2008 v 18:33 |  Filmy
Rok výroby: 1986
Režie:David Cronenberg
Hrají:Jeff Goldblum, Geena Davis, John Getz

Seth Brundle je prototypem vědce posedlého bádáním. Už dlouhá léta pracuje na přísně utajovaném projektu, do kterého zasvětí mladou novinářku Veronicu a nabídne jí, že ji nechá sepsat knihu o jeho výzkumu. Setha k tomuto kroku nevede jen snadnější možnost svého objevu, kterým je teleportace předmětů i živých tvorů, ale také jeho srdce, které ho k Veronice silně přitahuje. A ta, i přes svůj nedořešený předchozí vztah se nechá šarmantním vědcem přemluvit. Všechno probíhá dobře a i přes určité potíže se nakonec podaří vyřešit problém s transportem živých tvorů. Když se Seth, opilý po rozepři s Veronicou odhodlá teleportovat sám sebe, dojde k promíšení Brudlových genů a genů mouchy, která se k teleportaci připletla. Z počátku Seth pozoruje prudké navýšení svých schopností, ale zároeň pociťuje, že se mění v cosi jiného, v člověka-mouchu...
I když je Mouchafilmem hororovým, v mnoha scénách na povrch proplouvá jiný cit, než je strach. Tím citem je láska. Film začíná jako klasická love story, ale Brudlovou proměnou se mění. Čím dál tím ohavnější Brundle se Veronice hnusí, ale zároveň je jím přitahována a nedokáže ho úplně opustit. To vyústí v závěrečné dilema, jestli má takové monstrum dále žít a trápit se, nebo mu má ulehčit odchod.
Herecké výkony všech představitelů jsou poměrně uvěřitelné. Jeff Goldbulm v tomto filmu vytvořil roli vědce, kterou si zopakoval ještě několikrát, který je posedlý vědou a bádáním, ale zároveň vše bere s humorem. Nejvíc z celého filmu zaujme jeho výkon, kdy se pomalu mění v monstrum. Od jemných změn v chování až po scény, kdy se, ukryt pod silným makeupem, snaží Veronice zabránit, aby šla na potrat. Geena Davis hraje tradičně obstojne a je na pohled hezkou ozdobou filmu.
Už jsem zmínil maskérské efekty - ty jsou totiž naprosto perfektní a realistické. Až se z nich někomu může dělat špatně. Slyšel jsem kdysi označení filmu Vetřelecza "bliják". Toto označení se více hodí pro tento film, protože obsahuje pár pikatních scén, které dokáži divákových žaludkem slušně pohnout.
Mouchaje malým filmových love story pro tři herce (plus nějaké ty vedlejší role), a perfektní maskérské efekty přesně ve stylu Davida Cronenberga, který si každý žánr, dokáže vyložit po svém.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama