Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Zjizvená tvář

30. prosince 2008 v 15:13 |  Filmy

Rok výroby: 1932
Režie:Howard Hawks
Hrají:Paul Muni, Ann Dvorak, Boris Karloff, George Raft

Klasický gagsterský film vypráví příběh vzestupu a pádu fiktivního gagstera Tonyho Camonteho (jehož inspirací se stal nechvalně proslulý Al Capone), který rozhodně nepatří mezi diplomaty. Všechno totiž raději řeší pomocí samopalu nebo pěstí. A dost nevybíravě se chová i ke své vlastní sestře.
Film, jak je již tradicí žánru, postupuje přímočaře, drsně a diváka nenechá za celých devadesát tři minut vydechnout, baví od začátku do konce. Dialogové scény jsou poměrně často střídány se scénami akčními, a to jak přestřelkami, tak automobilovými honičkami.
Nejpůsobivější součástí filmu je jeho vizuální zpracování, které spadá do pozdější kategorie filmů noir (režisér Hawks stvořil jeden ze základních kamenů tohoto žánru - Hluboký spánek podle knihy Raymonda Chandlera, takže se není čemu divit). Obrazové ztvárnění se přímo vyžívá v používání exterémního kontrastu a dokonce se dočkámě i několika scén, které jsou ztvárněny jen pomocí stínů jednajících osob. I když je tento způsob využit velmi často, nikdy nepůsobí jako režisérova manýra, ale pomáhá udržovat atmosféru.
Tu naopak trochu narušuje představitel titulní role Paul Muni. Ve scénáři měl asi předepsáno, aby působil co nejvíce démonicky. V mnoha scénách si totiž vypomáhá herectvím, které by spíše zapadlo do němého filmu. Na některých místech jeho grimasy, hry s obočím či pozice rukou působí až divně a zbytečně tak shazují jinak dobře napsanou a zajímavou postavu. Ostatní herci (a to je zajímavé), tedy až na představitelku Comenteho sestry působí, všichni naprosto přirozeně.
Film v žádné chvíli otevřeně nepřiznává svou inspiraci v reálných postavách, ale už díky úvodnímu titulku jej lze chápat jako odstrašující příklad pro ty, kteří si mysleli, že mafie je něco, co je nemůže ohrozit. Do kontextu pravdivých událostí též film uvádí i scéna maskaru na Sv. Valentýna, při kterém jsou na jednu hromadu postřílení vůdcové konkurenčních gangů. V době, kdy film vznikl se jednalo o událost poměrně čerstvou.
Zjizvená tvářrozhodně patří ke klasice světového filmu a přináší zajímavý a navíc (skoro) pravdivý příběh jednoho gangstera, navíc zabaleného do vizuálně dokonalého hávu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jeanne.cz jeanne.cz | E-mail | 21. června 2009 v 1:47 | Reagovat

malý detail: pokud se rozepisujete o filmu noir, pak byste možná měl vědět, že tento termín platí pro filmy
1) vyrobené za války a distribuované poválce (takže k filmům z roku 31 se toto vztáhnout opravdu nedá).
2) ikdyž Maltézský sokol je jeden z významných filmů tohoto směru, natočil jej W.Huston, ne Howard Hawks..Tím se trochu vaše teorie o estetice Zjizvené tváře hroutí, ale nevadí..

2 JVSoolen - autor JVSoolen - autor | 20. července 2009 v 18:04 | Reagovat

Dekuji za opravnenou kritiku, ale kde je dano, ze by se nemohla vizualni stranka Scarface z toku 1931 prirovnat k filmu noir, kdyz ho bezezbytku naplnuje (vizualne, obsahove je to ponekud jinak). Ale diky, uz je opraveno. I ta druha drobnost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama