Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Dvanáct rozhněvaných mužů

25. ledna 2009 v 22:38 |  Filmy
Rok výroby: 1958
Režie:Sidney Lumet
Hrají:Henry Fonda, Jiří Voskovec, Lee J. Cobb, Robert Warden, Joseph Sweeney

Dvanáct porotců má rozhodnout o vině či nevině chlapce z chudinské čtvrti, který podle obžaloby zabil svého otce. Muži se vzájemně neznají, vystupují jen pod čísly. Vše se jeví jasně (pro vinu obžalovaného), až do prvního hlasování - 11 hlasů pro vinen, 1 pro nevinen. Od této chvíle se zčíná rozvíjet drama, které odhalí charakter každého z porotců.
Film Sydneyho Lumeta (později režíroval např. Film Serpico) zkoumá zajímavým způsobem americkou společnost, která ve své době byla plná předsudků a lhostejnosti k "jiným" lidem. Nedá se říct, že by každý z porotců reprezentoval nějaký přesný postup, názory na případ se v průběhu děje mění.Neoblomným zůstává až do poslední minuty porotce Henryho Fondy, které zde stvořil další svou kladnou postavu. Každý má své vlastní motivace (pro někoho jsou to lístky v basebal, jiný chce zase dostát spravedlnosti,další je zase jedním z členů popravčí čety)
Ostatní jsou také vybráni velmi pečlivě a tak, že dokáží diváka zaujmout svým projevem a jsou natolik výrázní, aby divákovi nesplývali jeden v druhého. Pro českého dibváka je velmi příjemným poznání, že jednoho z porotců ztvárnil Jiří Voskovec (v titulcích uvedený jako George). Od doby, kdy hrál ve filmech společně s Janem Werichem viditelně zestárnul, ale jeho dikce zůstala i v angličtině snadno rozpoznatelná.
Film se (kromě úvodních minut v soudní síni) odehrává v jedné místnosti, kolem jednoho stolu. To ale neznamená, že by nějak nudil. Film obsahuje řadu překvapivých zvratů a divák je celou dobu hypnotozován hereckým uměním všech zúčastněných. Tahle porota působí naprosto živě, ne jako skupina postav A je to hlavně zásluha scénáře Reginalda Rose, který dokázal vymyslet postavy tak aby fungovaly a působily živě.
Kamera je přirozenou součásti děje, nepředvádí žádné přehnané umění, jen téměř nezúčastněně sleduje veškeré dění v místnosti.
Dvanáct rozhněvaných mužůje rozhodně vynikající film, klasika soudního dramatu a možná i klasika mezi všemi filmy. Rozhodně stojí za to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama