Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Steven Soderbergh

2. února 2009 v 12:18 |  Osobnosti
Americký režiésr a scénárista Steven Soderbergh se narodil 14. ledna 1963 v Atlantě v rodině vysokoškolského profesora. Z toho důvodu se rodina ve Stevenových sedmi letech přestěhovala do Luisiany. V patnácti letech se začal angažovat ve studentské filmařské společnosti. Po ukončení střední školy odešel do Hollywoodu, kde nějaký čas pracoval jako editor na
volné noze. Kvůli nedostatku pracovních příležitsotí se ale vrátil zpět domů, kde pokračoval
v natáčení krátkých filmů a psaní vlastních scénářů.
Jeho prvním větším projektem, který si zároveň vysloužil poměrně pozitivní ohlasy byl dokument o art-rockové skupině Yes, nzavný Yes 9012 Live z roku 1986. a tento film byl též nominován na cenu Grammy. O rok později začal pracovat na měnším projektu Winston, který o rok později rozvinul do festivalového histu Sex, lži a video. Tento film mu vynesl Zlatou palmu v Cannes. Až do roku 2000 natáčel spíše menší, ale pozitivně hodnocené snímky (mystifikační dokument Kafka, Zakázané ovoce...). Na přelomu tisíciletí vyslal do kin dva vynikající filmy, Erin Brokovich s Julií Roberts v hlavní roli a propracovanou studii drogové kriminality, Traffic. U tohoto filmu se ukázal Soderberghův talent pro režii, když dokázal uzmout Oscara mnohem slavnějšímu Ridleymu Scottovi, který byl nominován za film Gladiátor.
Na oddechovější vlnu se naladil v roce 2001, kdy natočil lupičskou komedii Dannyho parťáci, na kterou navázaly další dvě (o poznání méně úspěšnější) pokračování. V roce 2002 natočil svou vlastní verzi sci-fi románu Sanislava Lema, solaris, který v sedmdesátých letech natočil renomovaný sovětský režisér Andrej Tarkovskij.
Na konci roku 2008 se vrátil na plátna kin ambiciózním projektem Che, dvoudílným životopisem revolucionáře Che Guevary, za který byl herec Benicio Del Toro oceněn Zaltou palmou v Cannes
za nejlepší herecký výkon.
Soderberg patří k nejlepším režisérům současnosti a obdivuhodně se mu daří střídat filmy zábavné a filmy zábavné a zároveň pro náročnějšího diváka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama