Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Březen 2009

Hlídač č. 47 vítězí na Sanfranciském filmovém festivalu

28. března 2009 v 22:40 Novinky
Divácky i kriticky nedoceněný film režiséra Filipa Renče Hlídač č. 47 (pouhých 70% na CSFD i od Mirky Spáčilové z MF Dnes) si dnes na San Fransciském filmovém festivalu Tiburon (který se koná pod záštitou George Lucase), odnesl celkem čtyři ceny - za režii, kameru, herečku v hlavní roli (Lucie Siposová) a také cenu pro nejlepší film. Podle Filipa Renče porotu zaujal zejména tím, jak je prostředí, postavy i děj odlišný od amerického stylu. Takže nakonec se tento vynikjící film dočkal svého ocenění.

Předvečer svátku všech svatých

22. března 2009 v 21:53 Filmy
Rok výroby: 1978
Režie:John Carpenter
Hrají:Jamie Lee Curtis, Daniel Pleasance,Charles Cyphers, John Carpenter

Je 31. října, Předvečer svátku Všech Svatých a do města se po 15 letech vrátil už vyrostlý Mike Mayers, který v šesti letech ubodal svoji sestru a bude pokračovat ve svém řádění. Tolik základní premisa filmu Johna Carpentera, filmu, který definoval sub-žánr hororu, tzv. Slasher a jehož kvalitám se marně snaží vyrovnat tvůrci současných hororů.
Na rozídil od nich staví tato legenda na pečlivě budované amosféře od prvních minut filmu. Městečko Haddonfield je tiché, klidné. O to víc zapůsobí tajemná maskovaná postava v autě. A to za bílého dne. V nočních scénách ve druhé polovině filmu si režisér s divákem hraje jen za pomocí stínů, nebo výrazného dechu, kterým svého zabijáka obdařil. To spolu s elektronickou hudbou přispívá k napětí, které drží diváka ve střehu od začátku do konce.
Po herecké stránce je film zvládnutý poměrně dobře, i přesto, že ve filmech tohoto typu obvykle herci nemají moc co hrát. Nejvíce prostoru dostává na plátně Jamie Lee Curtisová, které bez problémů divák uvěří dívku, která ve volném čase hlídá děti, její paranoiu z temné siluety, která ji sleduje i vypajatý závěrečný souboj se samotným Mayersem.
Daniel Pleasance jako Myersův psychiatr je celkem obyčejně působící, ale je to jediná postava, která ví, co se děje. Ostatní jsou většinou jen vhodní jako oběti pro bezcitného šílence.
Samotný Mayers se oprávněně stal ikonickou postavou filmového plátna. Nemluvný, za maskou pořád schovaný (až na jeden kratičký okamžik) dlouhán v černém obleku působí mrazení v zádech, i když jen stojí a kouká. Šokojující je též jeho nezničitelnost a tím pádem bezvýchodnost boje s ním.
Film Johna Carpentera je rozhodně klasikou žánru a překvapení pro ty, kteří si myslí, že v hororu tohoto typu musí krev stříkat proudem a lidé umírat jako na běžícím pásu. Tady se vypráví dlouhými záběry a atmosférou.

Poznámka k nové verzi Halloweenu z roku 2007 od Roba Zombieho: Režisér s velmi zajímavým jménem se rozhodl přepracovat původní Halloween, příběhově se jedná o věc totožnou. Film má delší expozici, snaží se o lepší propracování Mikea Mayerse, ale příliš to nefunguje, protože tuto část poněkud zastiňuje část druhá, která mnohonásobně brutálnější a špinavější než Carpenterův originál. Zombie nepřidal do své verze ani špetku invence, která by jej pozvedla nad úroveň dnešního hororového žánru. Takže, přátelská rada pro všechny potencionální diváky: Pokud chcete vidět Halloween, sežente si výše recenzovanou Carpenterovu verzi.

Český lev 2008

8. března 2009 v 11:46 Novinky

Po Zlatých glóbech a Oscarech byly předány i české výroční filmové ceny, nazvané český lev.
Cenu za nejlepší film obdžel film Karamzovi, přepis divadelní hry podle románu F.M. Dostojevského v hlavní roli s Ivanem Trojanem, režírovaná Petrem Zelenkou (mj. Rok ďábla, Knoflíkáři), který též získal cenu za nejlepší režii.
V hereckých kategoriích byli za hlavní roli oceněni Karel Roden (Hlídač č. 47) a Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel). Ve vedlejších rolích byli oceněni Vladimír Dlouhý (Hlíčač 47) a Lenka Ternerová za Děti noci.
Válečný Tobruk Vávlava Marhoula bodoval v kategoriích Nejlepší zvuk, hudba a kamera, za nejlepší výtvarný počin byl oceněn film Bathory Juraje Jakubiska.
Cena za nejlepší scénář připadla
Bohdanu Slámovi za Venkovského učitele. Cenu za celoživotní dílo získal Juraj Herz, režisér mnoha významných filmů, např. Spalovače mrtvol s Rudolfem Hrušínským.
Zbývá dodat, že hlavním večerem provázel Bolek Polívka a jeho dcera Anna.

Hvězdný prach

2. března 2009 v 21:45 Filmy
Rok výroby: 2007
Režie:Matthew Vaughn
Hrají:Charlie Cox, Claire Danes, Robert DeNiro, Michelle Pfeiffer, Ricky Gervais


Obyčejný anglický mladík žijící ve vesnici, která se jmenuje Zeď se nešťastně zamiluje do dívky Viktorie a té v náhlém oblouznění slíbí, že jí z tajemné říše za zdí přinese právě spadnuvší hvězdu. Netuší ale, že není jediný, kdo ji chce získat. Kromě Tristana si hvězdu snaží urvat pro sebe i tři čarodějnice, které plánují získat srdce hvězdy a získat tak věčnou nesmrtelnost a také jediný zbylý králův syn Septimus (ostatní se pozabíjeli mezi sebou) aby tak potvrdil svůj návrah na trůn. Tristan samozřejmě hvězdu najde první, ale rozhodně nečeká, že místo "Hvězdného šutru" najde dívku, která je poněkud unavena tvrdým přistáním na Zemi.
I když je od začátku jasné, kdo s kým skončí a jak film dopadne (přeci jen - je to pohádka), neznamená to, že by byl film nudný. Začátek, spojený s představováním hlavních postav je sice trochu pomalejší, ale od nálezu hvězdy (která se mimochodem jmenuje Yvaine) se rozjede do napínavé honičky, ve které se střídají scény romantické, akční i vtipné.
Celý film je prodchnut typicky anglickým humorem (místy hodně suchým, zejména ve scénách s již mrtvými následníky trůnu), ale nikdy nesklouzne do trapnosti, jak se to bohužel často stává v případech, kdy je do filmu humor neroubován násilně. Zde všechny vtipy a vtipné detaily přirozeně vyplynou ze sitauce.
Výše uvedené je hlavně zásluhou předlohy a scénáře od spisovatele Neila Gaimana a také výborně obsazených herců. Charlie Cox jako Tristan projde během filmu proměnou z ňoumy na hrdinu, Yvaine francouzky Claire Danes je ztvárněna jako "praštěná holka", která je naštvaná, že si nemůže viset na obloze a svítit (kdo by nebyl). Hlavní zápornou postavou je hlavní ze tří čarodějnic, kterou jako "andělskou mrchu" zahrála slavná Michelle Pfeiffer. Pokud je ve své liské podobě je vše v pořádku a její postava působí dojmem, že dokáže hrdiny opravdu zmást. Na druhé strně její vrásčitá podoba je spíše na škodu, ale budiž. Velmi příjemným překvapením je Robert De Niro v roli kapitána a lovce belsků jménem Shakespeare, který je sice odvážný, ale má jisté drobné tajemství. Herec si tuto postavu viditelně užívá. Další slavnou osobností, která si střihla malou roličku je herecká legenda Peter O'Toole jako umírající král Hromotvrze.
I přes značně menší rozpočet, film si za svůj vzor bere výpravného Pána prstenůPetera Jacskona. Některé záběry jsou přímými citacemi tohoto snímku a znalce dokáží příjemně pobavit. Zajímavý je též kontarst mezi dvěma světy, tím obyčejným lidským, ztvárněným ve svěžích barvách a za slunečného počasí a svět fantazie, které je spíše zatažený a krajina působí studeným dojmem. Přesně opačný postup, než na jaký jsme zvyklí. Triky jsou překvapivě na vysoké úrovni (jak ty počítačové tak maskérské) a stejně tak velkolepá hudba plná nápaditých a typicky fantasy motivů.
Hvězdný prachmě velmi příjemně překvapil. Pro milovníky fanatsy je povinností, ostatní se budou dobře bavit. A po dlouhé době je to také pohádka, která neuráží inteligenci dětí a zároveň dokáže získat i Pánem prstenůzhýčkané dospělé.