Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Hvězdný prach

2. března 2009 v 21:45 |  Filmy
Rok výroby: 2007
Režie:Matthew Vaughn
Hrají:Charlie Cox, Claire Danes, Robert DeNiro, Michelle Pfeiffer, Ricky Gervais


Obyčejný anglický mladík žijící ve vesnici, která se jmenuje Zeď se nešťastně zamiluje do dívky Viktorie a té v náhlém oblouznění slíbí, že jí z tajemné říše za zdí přinese právě spadnuvší hvězdu. Netuší ale, že není jediný, kdo ji chce získat. Kromě Tristana si hvězdu snaží urvat pro sebe i tři čarodějnice, které plánují získat srdce hvězdy a získat tak věčnou nesmrtelnost a také jediný zbylý králův syn Septimus (ostatní se pozabíjeli mezi sebou) aby tak potvrdil svůj návrah na trůn. Tristan samozřejmě hvězdu najde první, ale rozhodně nečeká, že místo "Hvězdného šutru" najde dívku, která je poněkud unavena tvrdým přistáním na Zemi.
I když je od začátku jasné, kdo s kým skončí a jak film dopadne (přeci jen - je to pohádka), neznamená to, že by byl film nudný. Začátek, spojený s představováním hlavních postav je sice trochu pomalejší, ale od nálezu hvězdy (která se mimochodem jmenuje Yvaine) se rozjede do napínavé honičky, ve které se střídají scény romantické, akční i vtipné.
Celý film je prodchnut typicky anglickým humorem (místy hodně suchým, zejména ve scénách s již mrtvými následníky trůnu), ale nikdy nesklouzne do trapnosti, jak se to bohužel často stává v případech, kdy je do filmu humor neroubován násilně. Zde všechny vtipy a vtipné detaily přirozeně vyplynou ze sitauce.
Výše uvedené je hlavně zásluhou předlohy a scénáře od spisovatele Neila Gaimana a také výborně obsazených herců. Charlie Cox jako Tristan projde během filmu proměnou z ňoumy na hrdinu, Yvaine francouzky Claire Danes je ztvárněna jako "praštěná holka", která je naštvaná, že si nemůže viset na obloze a svítit (kdo by nebyl). Hlavní zápornou postavou je hlavní ze tří čarodějnic, kterou jako "andělskou mrchu" zahrála slavná Michelle Pfeiffer. Pokud je ve své liské podobě je vše v pořádku a její postava působí dojmem, že dokáže hrdiny opravdu zmást. Na druhé strně její vrásčitá podoba je spíše na škodu, ale budiž. Velmi příjemným překvapením je Robert De Niro v roli kapitána a lovce belsků jménem Shakespeare, který je sice odvážný, ale má jisté drobné tajemství. Herec si tuto postavu viditelně užívá. Další slavnou osobností, která si střihla malou roličku je herecká legenda Peter O'Toole jako umírající král Hromotvrze.
I přes značně menší rozpočet, film si za svůj vzor bere výpravného Pána prstenůPetera Jacskona. Některé záběry jsou přímými citacemi tohoto snímku a znalce dokáží příjemně pobavit. Zajímavý je též kontarst mezi dvěma světy, tím obyčejným lidským, ztvárněným ve svěžích barvách a za slunečného počasí a svět fantazie, které je spíše zatažený a krajina působí studeným dojmem. Přesně opačný postup, než na jaký jsme zvyklí. Triky jsou překvapivě na vysoké úrovni (jak ty počítačové tak maskérské) a stejně tak velkolepá hudba plná nápaditých a typicky fantasy motivů.
Hvězdný prachmě velmi příjemně překvapil. Pro milovníky fanatsy je povinností, ostatní se budou dobře bavit. A po dlouhé době je to také pohádka, která neuráží inteligenci dětí a zároveň dokáže získat i Pánem prstenůzhýčkané dospělé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama