Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Předvečer svátku všech svatých

22. března 2009 v 21:53 |  Filmy
Rok výroby: 1978
Režie:John Carpenter
Hrají:Jamie Lee Curtis, Daniel Pleasance,Charles Cyphers, John Carpenter

Je 31. října, Předvečer svátku Všech Svatých a do města se po 15 letech vrátil už vyrostlý Mike Mayers, který v šesti letech ubodal svoji sestru a bude pokračovat ve svém řádění. Tolik základní premisa filmu Johna Carpentera, filmu, který definoval sub-žánr hororu, tzv. Slasher a jehož kvalitám se marně snaží vyrovnat tvůrci současných hororů.
Na rozídil od nich staví tato legenda na pečlivě budované amosféře od prvních minut filmu. Městečko Haddonfield je tiché, klidné. O to víc zapůsobí tajemná maskovaná postava v autě. A to za bílého dne. V nočních scénách ve druhé polovině filmu si režisér s divákem hraje jen za pomocí stínů, nebo výrazného dechu, kterým svého zabijáka obdařil. To spolu s elektronickou hudbou přispívá k napětí, které drží diváka ve střehu od začátku do konce.
Po herecké stránce je film zvládnutý poměrně dobře, i přesto, že ve filmech tohoto typu obvykle herci nemají moc co hrát. Nejvíce prostoru dostává na plátně Jamie Lee Curtisová, které bez problémů divák uvěří dívku, která ve volném čase hlídá děti, její paranoiu z temné siluety, která ji sleduje i vypajatý závěrečný souboj se samotným Mayersem.
Daniel Pleasance jako Myersův psychiatr je celkem obyčejně působící, ale je to jediná postava, která ví, co se děje. Ostatní jsou většinou jen vhodní jako oběti pro bezcitného šílence.
Samotný Mayers se oprávněně stal ikonickou postavou filmového plátna. Nemluvný, za maskou pořád schovaný (až na jeden kratičký okamžik) dlouhán v černém obleku působí mrazení v zádech, i když jen stojí a kouká. Šokojující je též jeho nezničitelnost a tím pádem bezvýchodnost boje s ním.
Film Johna Carpentera je rozhodně klasikou žánru a překvapení pro ty, kteří si myslí, že v hororu tohoto typu musí krev stříkat proudem a lidé umírat jako na běžícím pásu. Tady se vypráví dlouhými záběry a atmosférou.

Poznámka k nové verzi Halloweenu z roku 2007 od Roba Zombieho: Režisér s velmi zajímavým jménem se rozhodl přepracovat původní Halloween, příběhově se jedná o věc totožnou. Film má delší expozici, snaží se o lepší propracování Mikea Mayerse, ale příliš to nefunguje, protože tuto část poněkud zastiňuje část druhá, která mnohonásobně brutálnější a špinavější než Carpenterův originál. Zombie nepřidal do své verze ani špetku invence, která by jej pozvedla nad úroveň dnešního hororového žánru. Takže, přátelská rada pro všechny potencionální diváky: Pokud chcete vidět Halloween, sežente si výše recenzovanou Carpenterovu verzi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama