Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Leopardí žena

10. května 2009 v 16:20 |  Filmy

Rok výroby: 1938
Režie:Howard Hawks
Hrají:Katherine Hepburn, Cary Grant, Charles Ruggles
Ona (Susan), On (antrolog David) a Leopard. To je výchozí sitauce této výborné komedie režiséra Howarda Hawkse (mj. Hluboký spánek a Zjizvená tvář) postavené zejména na dialozích ústředních aktérů a jejich potížích s leopardem, který se ocitnul (jako dárek) u Susan v bytě. Je to šelma krotká, milující hudbu, ale přeci jen, je to LEOPARD. Proto si k sobě domů pozve antropologa Davida, rozržitého vědce, který má těsně před svatbou a nutně potřebuje milion dolarů od pana Peavodyho. A byla to právě Susan, která mu získání peněz překazila během golfového utkání. Leopard si Davida oblíbí (sympatie jsou bohužel pouze jednostranné) a Susan s Davidem (a leopardem) odjíždějí na Susanino vekovského sídlo, kde chtějí (ne)miliu šelmu v klidu uklidit. Na farmu ovšem přijíždí i Susanina teta a na večeři přichází její známý, vášnivý lovec divé zvěře. A jakoby toho nebylo málo, z místního cirkusu uteče další leopard, tentokrát hodně divoký. Sitauce komplikovaná, ale plná příležitostí k rozvinutí úžasných, rychlých a v každém okamžiku vtipných dialogů (David: "Neztrácej hlavu, Susan"; Susan: Hlavu mám, ale ztratil se m leopard"). A ta necelá hodina a tři čtvrtě uteče tak rychle, že by divák chtěl, aby se jelo dál.
Film tohoto typu klade velký nárok na herecké představitele. A Katehrine Hepurnová s Carym Grantem si s nimi poradili naprosto bravurně. Susan je v podání Hepburnové praštěná holka, která je ale neuvěřitelně sympatická. Ona je hlavním hybatelem děje a rozbuškou všech situací, do kterých (nechtěně?) dostává Davida, který je vědec a na tak energickou mladou dámu, na kterou se na víc lepí maléry jak moucha na mucholapku, není připravený. Sám si má brát dícku autoritativní, ale pokud jde o energii, podobného ražení, jako je on sám. On by radši dával dohromady kostru dinosaura, než honil uprchlou šelmu a věčně "bojoval" s rozvernou Susan. S rolí si výborně poradil, z Hitchcockova thrilleru Na sever severozápadní linkouznámý, Cary Grant.
Ostatní postavy jsou také výborně zahrané (divák si zapamatuje zejména opileckého zaměstanace z framy slečny Susan a značně nedůvěřivého policejního momisaře), bohužel ale zůstaávají trochu ve stínu ústřední dvojice.
Oba dva zvířecí předtavitelé (Zlý a Hodný) jsou překvapivě konfrontováni s herci, ve spoustě scén jsou opravdu s nimi, takže je možné, že ve scénách, kdy měli svůj děs hrát, ani moc hrát nemuseli. Jedna z ukázek vynikající práce cvičitelů zvířat ve filmu.
Po obrazové a hudební stránce není co vytknout, vše pokorn slouží příběhu a hreckým hvězdám pod vedením Pana režiséra Hawkse. Zvládnout tato dvě výrazná herecká individua a navíc v tak rozverných rolích, připouštějících mnoho příležitostí k improvizacím, to chce opravdu velké režisérské schopnosti. A Hawks to dokázel, za což mu patří velká poklona.
Leopradí ženar ozhodně, i přes své stáří, patří do Zlatého fonu světové komedie. A i když se jedná o komedii bláznivou, nikdy (jako se to pravidelně stává současným přírůstkům tohoto žánru) nesklouzne do trapnost a nudy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama