Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Nebeské dny

17. května 2009 v 22:03 |  Filmy

Rok výroby: 1978
Režie:Terence Malick
Hrají:Richard Gere, Sam Shepard, Brooke Adams

Bill, společně s Abby a dívkou Lindou utečou z Chicaga, kde Bill pracoval ve slévárnách. Dostanou se až na farmu, kde získají práci při sklizni obilí a do Abby se po čase zamiluje majitel framy, který trpí jakousi smrtelnou nemocí. To vede k rozkolu mezi Billem a Abby a Bill odjíždí (či spíše odlétá). Po roce se vrací na další žně, ale rozhodne se opět odejít a nechat Abby s farmářem, protože se zdá být štastná. Ale člověk míní a náhoda, nebo chcete-li Bůh, mění...
Z výše uvedeného popisu děje je jasné, že Malickovo drama příliš neoplývá dějovou složitostí. A je to rozhodně dobře, že je příběh jasný a přímo ubíhající, protože Nebeské dny jsou hlavně vizuálním filmem a mohly by se stát učebnicí pro kameramany a režiséři, jak točit přírodu.
Jak je u pana režiséra zvykem, ve všech svých filmech staví do výrazného kontrastu přírodu čístou a nedotčenou a zásahy člověka (Příroda versus válka v Tenké červené liniii, panenská příroda a její obyvatelé versus kolonizáři v Novém světě) a tak je to i zde. Úvodní a závěrečné scény z Chicaga jsou smutné, s omezenou barevností postavenou hlavně na šedavých a hnědých odstínech. Většina filmu se ale odehrává na farmě uprostřed nedozírných, ve větru se vlnících lánech obilí a režisér a hlavně kameraman Nestor Almendros (mj. Oscar za Sophiinu volbu) dokáží vytřískat poetický záběr z každé sitauce. Ať už je to jen rozvlněné obilí ve větru, déšť, samotné sklizeň obilí, přílet leteckého cirkusu nebo vrcholná scéna požáru obilí vrcholící nádherným záběrem na ohořelou bránu farmy proti vycházejícímu slunci.


Divák se může jen kochat, každý záběr by se dal zastavit a natisknout na pohlednici. Mnohé scény jsou velmi sugestivní - divák úplně cítí chladné ráno v obilných lánech nebo kapky vody dopadající na lidi pod vodopádem.
Tato obrazová nádhera je podbarvena výbornou hudbou slavného Ennia Morriconeho, která ve spojení s obrazy funguje naprosto dokonale. Není to sice Morriconeho nejlepší kus, ale záměrům režiséra slouží dokonale.
Obsazení hlavních postav plně slouží příběhu. Obě mužské postavy jsou si v mnohém podobné, jen Richard Gere se svýma smutnýma očima je ten jemnější, čistší, bezejmenný Farmář Sama Sheparda je zase charismatický muž, který ale něco skrývá. K postavě Abby se hodili oba, jako by byly protikladnými stránkami jedné postavy. Ženské postavy jsou obsazeny ne přímo typicky krásnými herečkami, ale obě hrají velmi dobře. Jen na postavu Lindy, která je také vypravěčem příběhu, je potřeba si zvyknout, přišla mi trochu jako zvláštní typ.
Nebeské dnyjsou prostě dokonalý film, vrcholné dílo Terence Malicka, který zatím natočil jen pět filmů za 36 let. Ale je potřeba říci, že všechny jsou, zejména vizuálně, dokonalé a prostupuje je jednotící myšlenka již míněného kontrasu civilazce x příroda a to je činí ještě zajímavějšími.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama