Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Leden 2010

Vampire Hunter D: Bloodlust

24. ledna 2010 v 17:40 Filmy
Ve vzdálené budoucnosti ovládli svět upíři. Terorizují běžné lidi, a proto se vytvořily skupinky tzv. lovců odměn, kteří upíry pro zisk loví. Nejlepším z nich je napůl člověk, napůl upír (tzv. dhampír) jménem D. Ten je najat, aby přivedl zpět dívku Charlottu, která byla unesena upírem Meierem. Odměnu za tento úkol chce ale shrábnout i skupina lovců v obrněném transportéru, a věci se začínají komplikovat.
Výchozí nápad tohoto anime není úplně nejvynalézavější ukázkou syžetu upírského filmu. Je jasné, že dojde na lásku a dramatické finále, kde se rozhodne hned několik osudů najednou. Dějem bohužel tento film nepřekvapí. Ale diváka dokáže přikovat do sedačky svým zpracováním a nápaditým prolínáním žánrů a filmových stylů. Za jakýsi zaštiťující žánr se dá označit fantasy. Tvůrci sice film uvádějí jako odehrávající se ve vzdálené budoucnosti (doména sci-fi), ale svět, ve kterém se odehrává je silně prodchnut historií. Některé interiéry jsou ovlivněné klasicismem, jinde se dočkáme gotických staveb. Koncept fantasy se v mnoha bodech prolíná s leoneovským pojetím westernu.
To se odráží zejména v postavě mlčenlivého hrdiny, emočně chladného, ale téměř nepřemožitelného a charismatického. Občas dokonce i přejímá vizuální styl westernů včetně charakteristických prvků. Posledním žánrem, kterého se film dotýká a bez kterého nejde natočit film o upírech, je horor. Film neobsahuje žádné šílené "lekací" scény, spíše se inspiruje klasickými, atmosférickými horory, jako byly třeba ty od Rogera Cormana s Vincentem Pricem v hlavní roli.
Akční scény (a že jich tady je požehnaně), jsou všechny strhující a nápadité. Hojně se zde využívá typických anime prvků - postava je v pohybu zastavena a pohybuje se jen pozadí apod. To, že je film kreslený, dává tvůrcům nekonečné možnosti, jak ozvláštnit choreografii soubojů. Tento film, ani jiní zástupci japonského animovaného filmu, si s fyzikou a gravitací nikdy hlavu nedělaly a nedělá si ji ani tento.
Hodnotit herecké výkony u animovaného filmu je poněkud scestné, proto rovnou přejdu k tomu, co film odlišuje od ostatních anime. Je to neskutečná vizuální stránka. Barevná i temná, kombinující hi-tech prvky s dávnou historií a ve všech směrech perfektně nakreslená a animovaná.
Vampire Huter D je film, který může neznalci otevřít cestu k japonské animaci. Je poměrně přístupný většině diváků, přináší napínavý (i když ne dvakrát nápaditý) příběh a okouzlující vizuální stránku. V posledních pětadvaceti letech vzniklo mnoho kvalitních anime snímků a já se necítím být příliš povolaný o nich psát. Mnohé jsou mnohem slavnější než D, ale myslím si, že se svým pojetím světa a technickou úrovní může směle zařadit po bok těm slavným velikánům.
Zlaté glóby 2010

18. ledna 2010 v 16:38 Novinky
Zlaté glóby, ceny zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly předány včera večer v Los Angeles.
Favorizovaný film Lítám v tom zklamal na celé čáře, z šesti nominací proměnil jen jednu jedinou. Na druhou se Jamesi Camronovi
a jeho Avataru podařilo zopakovat úspěch 12 let starého Titanicu. I Avatar Cameronovi vynesl cenu pro nejlepšího režiséra a za nejlepší film.
Zde jsou kompletní výsledky:

Nejlepší film - drama: Avatar
Nejlepší film - komedie: Pařba ve Vegas
Nejlepší režie: James Cameron (Avatar)
Nejlepší herec - drama: Jeff Bridges (Crazy Heart)
Nejlepší herec - komedie: Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz (Hanebný pancharti)
Nejlepší herečka v hlavní roli - drama: Sandra Bullock (The Blind Side)
Nejlepší herečka v hlavní roli - komedie: Meryl Streep (Julie a Julia)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Mo'Nique (Precious)
Nejlepší scénář: Jason Reitman a Sheldon Turner (Lítám v tom)
Nejlepší animovaný film: Vzhůru do oblak
Nejlepší hudba: Michael Giacchino (Vzhůru do oblak)
Nejlepší zahraniční film: Bílá stuha (Michael Haneke)
Cena za celoživotní dílo: Martin Scorsese

Zlaté glóby bývají tradičně považovány za jakousi předzvěst Oscarů. Často totiž poměrně spolehlivě napoví filmy, které by se mohly stát favority Oscarového klání. Uvidíme, jak se to akreditovaným novinářům povedlo tentokrát.

(převzato z iDnes.cz)

Režisér Bonda 23 je znám

7. ledna 2010 v 21:39 Novinky
Internetovým éterem prolétla poměrně zajímavá novinka týkající se třiadvacátého pokračování Jamese Bonda. Na režisérskou stoličku by se měl posadit režisér oscarové Magnolie a poměrně ceněného Nouzového východu Sam Mendes. Zajímavá je i informace o tom, že točit by se mělo začít již letos v létě a to by premiéru znamenalo již příští rok, taktéž v létě. Bylo by to poprvé, co by byl film s Bondem nasazen vedle největších letních filmů (těch nejméně divácky náročných a nejvýdělečnějších) a ne na podzim, jak to bylo obvyklé doteď. Scénář je již hotov, hlavní roli si opět zahraje milovaný i nenáviděný Daniel Craig.
A na závěr jedna informace pro ty, kteří si chtějí rozšířit svoji sbírku DVD s Jamesem Bondem. Od příštího pondělí, 11.1., by se na novinových stáncích měla objevovat celá dvacetidílná série. Vydávání bude probíhat pozpátku, od poslední "Brosmanovky" Dnes neumírej, DVD by měly být v tenkýc plastových krabičkách, obsahovat český dabing i originální znění, digitálně vyčištěný obraz i zvuk a měly by se prodávat se příznivých 77 Korun. Tak je nepropásněte.